Ankara kızılcahamam merkez ilçede görev yapan ilköğretim öğretmenlerinin kişisel hijyen bilgi ve uygulamaları
The personal hygiene knowledge and practices of the primary school teachers working in the city of the county Kızılcahamam, Ankara
- Tez No: 215296
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Eğitim ve Öğretim, Nutrition and Dietetics, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırma, ilköğretim öğretmenlerinin kişisel hijyen ile ilgili bilgi veuygulamalarını saptamak amacı ile planlanmış ve yürütülmüştür. Çalışmadacinsiyetin, eğitim durumunun ve medeni durumun ilköğretim öğretmenlerininkişisel hijyen bilgi ve uygulamalarına etkileri araştırılmıştır.Araştırma; Ankara ili Kızılcahamam ilçesinde görev yapan 156 ilköğretimöğretmeni üzerinde yapılmıştır. Öğretmenlere okul saatleri içerisindeulaşılabildiği için, öğretmenlerin en uygun zamanı seçilerek araştırmacı tarafındangerekli açıklamalar yapıldıktan sonra hazırlanan anket formu yüz yüzeuygulanmıştır.Araştırma verileri, öğretmenlere kişisel hijyen bilgi ve uygulamalarınıbelirlemeye yönelik hazırlanmış sorulardan oluşan formun uygulanmasıyla eldeedilmiştir. Anket formundan elde edilen veriler bilgisayarda ?Statistical ProgramFor Social Science (SPSS 13.0 for Windows)? istatistik programı yardımı iledeğerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was executed to find out personel hygiene knowledge andpractice of primary school teachers. In the study, we researched the effects ofsexuality, educational and marital status on personel hygiene knowledge andpractice of primary school teahers.The study was executed on 156 primary school teachers working inKızılcahamam, Ankara. For we reached the teachers in working hours, thequestionaire was applied to the teachers face-to-face in the most suitable time forthem after making the necessary explanations by the researcher.The data of the study was obtained by applying the questionaire to theteachers being the sample. The questionaire contained questions for finding outpersonal hygiene knowledge and practice. The data getting from the questionaireswas evaluated on computer by using a statistical program called StatisticalProgram For Social Sciences (SPSS 13.0 For Windows).