Şizofreni tanılı hastalarda cyp1a2 polimorfizminin incelenmesi
Investigation of cyp1a2 polymorphism in patients diagnosed with schizophrenia
- Tez No: 938442
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN KONUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada 19-55 yaşları arasında manik atak ve depresif atak görülen toplam 21 hasta alınıp farklı yöntemler DNA izolasyonu, Real-Time PCR gen polimorfizmi kullanılarak şizofreni tanısı almış 21 hastanın CYP1A2 ve genetik polimorfizmlerinin hastalıkla ilişkisi araştırılmıştır. Bu çalışma, şizofreni olan bireylerde CYP1A2 genetik polimorfizmlerini ve tahmini fenotipleri değerlendirmiştir. Sonuçlar, hastaların çoğunlukla *1F/*1F genotipine sahip olduğunu ve bu genotipin 'Artmış İndüksiyon' fenotipi ile ilişkilendirildiğini göstermiştir. Küçük bir hasta grubunun ise *1A/*1A genotipine sahip olduğu ve bu genotipin 'Normal indüksiyon' fenotipi ile ilişkilendirildiği belirlenmiştir. Bu genlerin polimorfizmlerinin ve ekspresyonlarının gerçek etkilerini görmek için daha fazla hasta sayısıyla ileri çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, a total of 21 patients between the ages of 19-55 with manic attacks and depressive episodes were included and the relationship between CYP1A2 and genetic polymorphisms of 21 patients diagnosed with schizophrenia and the disease was investigated using different methods, DNA isolation and Real-Time PCR gene polymorphism. This study evaluated CYP1A2 genetic polymorphisms and predicted phenotypes in individuals with schizophrenia. The results showed that patients mostly had the *1F/*1F genotype and this genotype was associated with the 'Increased Induction' phenotype. It was determined that a small group of patients had the *1A/*1A genotype and that this genotype was associated with the 'Normal induction' phenotype. Further studies with a larger number of patients are needed to see the true effects of the polymorphisms and expressions of these genes.