Beta talasemi major olgularında Luspatercept kullanımının gerçek yaşam verilerinin karma bir çalışma yöntemiyle değerlendirilmesi
Evaluation of real-life efficacy of Luspatercept in beta thalassemia major patients: A mixed-methods study
  1. Tez No: 938446
  2. Yazar: BİLGE KAAN ANUTGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM AYDINOK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Hematology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Kan transfüzyonları ve demir şelasyon tedavisi beta talasemi major (β-TM) hastalarında tedavinin temel taşları olmasına rağmen çeşitli sınırlılıklar içermektedir. Son yıllarda TM olgularında, eritropoetik üretimde, terminal eritroid olgunlaşmayı sağlayarak, hastalık patogenezinin temelini oluşturan inefektif eritropoezi kontrol altına almayı hedefleyen, Luspatercept tedavisi geliştirilmiştir. Yeni tedavi modellerinin ölçülebilir etkinlik ve yan etkileri kadar, hasta yaşam kalitesine olan katkılarının değerlendirilmesi de önem taşımaktadır. Bu çalışmada, TM hastalarının Luspatercept kullanımı süresince deneyimleri, düşünceleri, ilacın algılanan etkinliği ve karşılaştıkları problemler araştırılmaktadır. Çalışmaya, Luspatercept kullanımı için ilaca erken erişim programına katılan ve mevcut çalışmada yer almak üzere bilgilendirilmiş onam formunu imzalayan yetişkin β-TM hastaları dahil edildi (ETK:23-9T/48). Hastalar ile derinlemesine görüşmeler gerçekleştirildi. Görüşmeler dijital olarak kaydedildi ve kelimesi kelimesine transkripte edildi. MAXQDA kullanılarak tümevarımsal yansıtıcı tematik analiz yapıldı. Luspatercept'in gerçek yaşam deneyiminde etkinliğinin değerlendirilmesi için, tedavinin ardışık 12 ve 24 haftalık dönemlerindeki ortalama kan transfüzyon hacmi, aralığı ve transfüzyon öncesi hemoglobin (Hb) düzeylerindeki değişimler, hastaların tedavi öncesi 24 haftalarına, ait bazal (BL) verileri ile karşılaştırıldı. Çalışmanın etkinlik için birincil sonlanım noktası, transfüzyon hacminde BL'e göre % azalma oranı olup, ≥%33 oranında azalma iyi tedavi yanıtı olarak değerlendirildi. BL'den ≥%20-
Özet (Çeviri)
Despite being the backbone of treatment, red cell transfusions (RCT) and iron chelation treatment (ICT) have several drawbacks and limitations in beta thalassemia major (β-TM) patients. In recent years, Luspatercept has been developed to target ineffective erythropoiesis, a key component of disease pathogenesis, by facilitating terminal erythroid maturation in TM patients. Assessing the contributions of new treatment models not only in terms of measurable efficacy and side effects but also their impact on patient quality of life is crucial. This study investigates the experiences, perceptions of efficacy, thoughts, and problems encountered by TM patients during Luspatercept treatment. This study included adult β-TM patients who participated in an early access program for Luspatercept and signed and informed consent form to be included in this study (EC:23-9T/48). The interviews were digitally recorded and transcribed verbatim. Inductive reflective thematic analysis was performed using MAXQDA (Analytic Pro 24). To evaluate real-world efficacy of Luspatercept, changes in RCT volume, intervals of RCTs, and pre-transfusion haemoglobin (Hb) levels during consecutive 12 and 24- week periods were compared to patients' baseline (BL) data from 24-weeks prior to treatment. The primary endpoint for efficacy was a percentage reduction in transfusion volume compared to BL, with reduction of ≥33 considered a good treatment response. Reduction of ≥20-