Intelligent system architecture for efficient grid response in smart industrial management
Akıllı endüstriyel yönetimde verimli şebeke yanıtı için akıllı sistem mimarisi
- Tez No: 938458
- Danışmanlar: Prof. Dr. HAMZA ABUNIMA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Endüstriyel operasyonların artan karmaşıklığı ve çağdaş enerji ağlarının değişen gereksinimleri nedeniyle, etkili endüstriyel yönetim ve şebeke duyarlılığı için yenilikçi çözümlere ihtiyaç duyulmaktadır. Akıllı Endüstriyel Yönetime (SIM) izin vermek ve enerji yönetimi sorunları ile şebeke etkileşimini çözmek için bu tez, Uzun Menzilli Geniş Alan Ağı (LoRaWAN) teknolojisini kullanan kapsamlı bir sistem mimarisi önermektedir. Sorunsuz bir çerçeve oluşturmak için önerilen SIM mimarisi, çeşitli endüstriyel sensörleri ve cihazları birbirine bağlamaya uygun, uzun menzilli, düşük güçlü iletişim yetenekleri sunan ve tasarımın merkezinde yer alan LoRaWAN'ı içeriyor. Mimari, LoRaWAN tabanlı bir sensör ağının endüstriyel süreçlerden, ekipmanlardan ve enerji kullanım modellerinden gerçek zamanlı veriler topladığı veri toplamadan başlayarak birçok seviyeden oluşur. Analiz katmanına güvenli bir şekilde aktarıldıktan sonra, son teknoloji algoritmalar bu verileri işler ve analiz ederek kalıpları, anormallikleri ve iyileştirme olanaklarını bulur. Test, toplanan verilerin LoRaWAN bağlantısı üzerinden yaklaşık 200 m'lik art arda artan bir fazlalığa sahip olduğunu ve tüm sürecin otomatikleştirilmesiyle veri girişi ve hesaplamalardaki hataların azaltıldığını gösterdi. Sistem, bir departman için elektrik kablosunun maliyetini %6,7 oranında azalttı ve yaklaşık 2 saatlik manuel veri toplama ve derleme sürecinden tasarruf ederek, şebeke operatörleri ile sektör arasındaki gerçek zamanlı bilgi akışını kullanarak daha güvenilir ve esnek bir şebeke ağı oluşturdu. .
Özet (Çeviri)
Innovative solutions are required for effective industrial management and grid responsiveness due to the increasing complexity of industrial operations and the changing requirements of contemporary energy networks. To allow Smart Industrial Management (SIM) and tackle energy management problems and grid interaction, this thesis proposes a thorough system architecture using Long Range Wide Area Network (LoRaWAN) technology. To establish a seamless framework, the proposed SIM architecture incorporates LoRaWAN, which offers long-range, low-power communication capabilities suited for tying together a variety of industrial sensors and devices and sits at the heart of the design. The architecture consists of many levels, starting with data gathering, where a LoRaWAN-based network of sensors gathers real-time data from industrial processes, equipment, and energy usage patterns. After being securely transported to the analysis layer, cutting-edge algorithms process and analyse this data to find patterns, anomalies, and improvement possibilities. The test demonstrated that the data gathered had a successively increasing redundancy of about 200m over the LoRaWAN link, and the errors in data entry and calculations had been reduced by automating the whole process. The system reduced the cost of the electric cable by 6.7% for one department and approximately saved 2 hours of manual process gathering and compiling data, creating a more reliable and flexible grid network using the real-time information flow between the grid operators and the industry.