Sap sistemlerinin versiyon kıyaslaması: R/3 ve S/4 Hana üzerine anket tabanlı bir araştırma
Version comparison of sap systems: A survey based research on R/3 and S/4 Hana
- Tez No: 938475
- Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN PEKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez çalışmasında, SAP R/3 ve SAP S/4HANA sistemlerinin işletmeler üzerindeki etkileri incelenmiştir. Araştırma, SAP S/4HANA'nın modern iş ihtiyaçlarına daha iyi yanıt verdiğini ve işletmelere hız, stratejik esneklik ve verimlilik sağladığını göstermektedir. S/4HANA'nın bellek içi veri işleme kapasitesi, büyük veri setlerinin hızlı analizine olanak tanırken, kullanıcı dostu arayüzü sayesinde çalışanların daha hızlı adapte olmasına yardımcı olmaktadır. SAP R/3 ise karmaşık yapısı nedeniyle daha uzun eğitim süreçleri gerektirmekte ve bu da operasyonel etkinliği olumsuz etkilemektedir. S/4HANA'nın sunduğu gerçek zamanlı veri işleme ve anlık raporlama özellikleri, iş süreçlerinin entegre bir şekilde yönetilmesini sağlamakta, bu da işletmelere rekabet avantajı sunmaktadır. Geçiş sürecinin dikkatli bir planlama gerektirdiği ve kapsamlı bir yol haritası oluşturulması gerektiği vurgulanmaktadır. Eğitim ve sistem performansının izlenmesi, geçiş sonrası süreçte önemlidir. Sonuç olarak, SAP S/4HANA, dijital dönüşümde işletmelere önemli avantajlar sağlayan yenilikçi bir platformdur ve bu sisteme geçiş, işletmelerin verimliliklerini artırmalarını ve rekabet avantajı elde etmelerini mümkün kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the impacts of SAP R/3 and SAP S/4HANA systems on businesses. The research shows that SAP S/4HANA better meets modern business needs, providing speed, strategic flexibility, and efficiency. Its in-memory data processing capabilities allow for rapid analysis of large data sets, while its user-friendly interface helps employees adapt more quickly. In contrast, SAP R/3's complex structure requires longer training processes, which can negatively affect operational effectiveness. The real-time data processing and instant reporting features offered by S/4HANA enable integrated management of business processes, providing a competitive advantage to companies. It is emphasized that the transition process requires careful planning and the creation of a comprehensive roadmap. Training and monitoring system performance are crucial during the post-transition phase. In conclusion, SAP S/4HANA is an innovative platform that provides significant advantages for businesses in their digital transformation, making the transition to this system possible for companies to enhance their efficiency and gain a competitive edge.