IoT-based real-time sensor monitoring and actuation: A simulation-driven approach with lorawan
IoT tabanlı gerçek zamanlı sensör izleme ve çalıştırma: Lorawan ile simülasyon odaklı bir yaklaşım
  1. Tez No: 938476
  2. Yazar: BURAK ORÇUN ÖZKABLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL BÜTÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: OSTİM TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırma, IoT sistemleri kapsamında gerçek zamanlı sensör izleme ve aktüatör kontrolü için simülasyon tabanlı bir metodoloji sunmakta ve veri iletim verimliliğini optimize etmek amacıyla LoRaWAN teknolojisini kullanmaktadır. Araştırmanın temel amacı, çeşitli IoT sensörlerinin işlevselliğini ve bu sensörlerin LoRaWAN üzerinden Ethernet ile veri iletimini doğru bir şekilde modelleyen kapsamlı bir simülasyon ortamı tasarlamak ve uygulamaktır. Bu simülasyon, fiziksel donanım gereksinimi olmaksızın, sistem performansının kritik metriklerini (veri doğruluğu, iletişim kapasitesi, sistem güvenilirliği) titizlikle test etme olanağı sağlar. Çalışma, gelecekte gerçek sensörlerin ve LoRaWAN alıcı-vericilerinin entegrasyonuna yönelik temel bir adım niteliğindedir ve IoT dağıtımlarının gerçek dünya senaryolarında ölçeklenebilirliğini ve uyarlanabilirliğini güvence altına almayı hedeflemektedir. Önerilen araştırma, sensör davranışını, veri toplama süreçlerini ve iletişim işleyişini simüle etmek için istemci ve sunucu bileşenlerini entegre ederek IoT sistem mimarisinin karmaşıklıklarını ele almayı amaçlamaktadır. Bu çalışmadan elde edilen bulgular, sağlam IoT sistemlerinin tasarımını ve dağıtımını optimize etmeye katkıda bulunacaktır. Gelecekteki çalışmalar, simülasyon modelinin iyileştirilmesine, gerçek LoRaWAN ağ geçitlerinin entegrasyonuna ve güvenlik ile ölçeklenebilirlik yönlerinin geliştirilmesine odaklanarak, medikal hizmetler, çevresel izleme ve akıllı sistemler gibi çeşitli alanlarda güvenli ve güvenilir IoT ağlarını desteklemeyi hedefleyecektir
Özet (Çeviri)
This research introduces a simulation-driven methodology for the real-time sensor monitoring and actuation within IoT systems, utilizing LoRaWAN technology to optimize data transmission efficiency. The central aim of this research is to design and implement a comprehensive simulation environment that accurately models the functionality of various IoT sensors, and their subsequent data transmission via LoRaWAN over Ethernet. This simulation enables rigorous testing of critical system performance metrics, including data accuracy, communication throughput, and system reliability, without the necessity of physical hardware. This work serves as a foundational step toward the future integration of actual sensors and LoRaWAN transceivers, ensuring the scalability and adaptability of IoT deployments in real-world scenarios. The proposed research aims to address the complexities of the IoT system architecture by integrating both client and server components to simulate sensor behavior, data collection, and communication processes. The insights gained from this work will contribute to optimizing the design and deployment of robust IoT systems, with future efforts directed toward refining the simulation model, incorporating real LoRaWAN gateways, and enhancing aspects of security and scalability to support secure and reliable IoT networks in diverse such as medical services, environmental monitoring, and intelligent systems.