Using pre-defined travel time constraints to revitalize urban spaces
Kentsel alanların yeniden canlandırılması için yolculuk süresisınırlamalarının kullanılması
  1. Tez No: 938477
  2. Yazar: AYŞE REYYAN LALE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBRU VESİLE ÖCALIR AKÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Yirmi birinci yüzyıl, kentleşmenin baskın unsur olduğu ve giderek daha fazla insanın kentsel alanlara yerleştiği bir çağdır. Kentleşmenin hızıyla birlikte, büyük şehirlerin çoğunda insanların trafikte veya park yeri ararken saatlerini harcamak zorunda kaldığı benzer sorunlar yaşanmaktadır. Bu nedenle dünyanın dört bir yanından pek çok şehir, alanlarını otomobillerden alıp yayalara, bisikletlilere ve toplu taşıma kullanıcılarına vermeyi hedef olarak belirlemiştir. İşte 15 dakikalık şehir tasarımı gibi yeni şehir planlarının tartışmaya açıldığı bu noktada amaç, insanların motorlu taşıtlara bağımlı olduğu modern ulaşım fikirlerine karşı çıkmak; çok merkezli bir şehir oluşturarak günlük varış noktalarını yakınlaştırmaktır. Bu terim, içinde yaşayan herkesin günlük ihtiyaçlarına yürüyerek veya bisikletle 15 dakikalık bir mesafe içinde erişebildiği son derece esnek bir kentsel alanı tanımlamaktadır. Amaç, kentsel yaşamın tüm gerekliliklerini ortaya koyarak yerel ekonomiyi dağıtmaktır. Mahallede bu işlevlerin yerine getirilebilmesi için kentsel yapılaşmanın yoğunluk, yakınlık, çeşitlilik ve dijitalleşme bileşenleriyle yeniden tasarlanması gerekmektedir. Üç ana sütun altında bir değerlendirme şeması hazırlanmıştır. Üç ana başlık altında, seçilen alanın özelliklerini ölçmek için değerlendirme ana ve alt kriterleri oluşturulmuştur;“Hareketlilik”,“Kentlilerin Sağlığı”ve“Kentsel Yaşam & Çevre”. Çalışma alanı,“Yoğunluk ve Sıklık”,“Arazi Kullanım Çeşitliliği”,“Sokak Bağlantıları”,“Motorlu Ulaşımın Yaygınlığı”ve“Marketlere Erişim ve Marketlerin Bulunabilirliği”değerlendirme alt kriterleri altında analiz edilmiştir. Bu analizler, yerleşimin 15 dakikalık şehir modelinin kriterlerini ne ölçüde karşıladığını kavramayı amaçlamaktadır. Sonuçlar, çalışmaya seçilen alanın analiz edilen yönlerde 15 dakikalık şehir konseptinin kriterlerini karşıladığını gösteriyor, ancak bazı yönlerde hâlâ iyileştirme ihtiyacı bulunmakta olup bir plan kararları öneri listesi hazırlandı.
Özet (Çeviri)
The twenty-first century is an era where urbanization is the dominant motif and more and more people settle in urban areas. With the pace of urbanization, most of the large cities have similar problems where people have to spend many hours in traffic or while searching for a parking space. Because of the fact that, many cities from all around the world have determined their aim to take spaces away from cars to pedestrians, cyclers and public transportation users. Here is where new city plans like 15-minute city design came to discussion, the aim is to oppose the ideas of modern movement where people depend on motorized vehicles; the idea is to bring daily destinations closer by creating polycentric city. The term defines a highly flexible urban area where all people live in there can access daily needs within a 15-minute distance by walking or cycling. The aim is to decentralize the local economy with putting all the necessities of urban life. To achieve those functions in the neighborhood, the urban built structure needs to be redesigned with components density, proximity, diversity and digitalization. An evaluation scheme has been prepared under three main pillars. Under the three pillars, evaluation main and sub criteria were constituted to measure the features of selected area;“Mobility”,“Health of Citizens”and“Urban Life & Environment”. The case study area has been analyzed under the“Density and Intensity”,“Land Use Mix”,“Street Connectivity”,“Prevalence of Motorized Transportation”and“Access and Availability of Grocery Stores”evaluation sub-criteria. These analyses aim to understand the extent to which the location meets the criteria of the 15-minute city model. The results show that the area selected for study meets the criterias of 15-minute city concept in the aspects analyzed, although there is still need for improvements in some aspects and a suggestion list of plan decisions is prepared for the area.