Özel eğitim kurumlarında görev yapan personellerin rekreatif aktivite ve yaşam doyumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between recreational activities and life satisfaction of staff working in private educational institutions
- Tez No: 938483
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF ALPARSLAN ARGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmanın amacı özel eğitim kurumlarında görev yapan personellerin rekreatif aktivite ve yaşam doyumları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışmanın evrenini özel eğitim kurumlarında görev yapan personeller (n=423) oluşturmaktadır. Çalışmanın verilerinin toplanmasında; katılımcıların rekreatif aktivitelere katılım düzeylerini ölçmek için Şimşek ve Çevik tarafından 2020 yılında geliştirilen“Boş Zaman Aktivitesi Katılım Ölçeği”kullanılmıştır. Yaşam doyumu düzeylerini tespit etmek içinse Yetim tarafından 1991 yılında geçerliliği ve güvenilirliği yapılan“Yaşam Doyumu Ölçeği”kullanılmıştır. Son olarak katılımcılara sosyodemografik bilgi formu uygulanarak veri toplama süreci son bulmuştur. Verilerin istatistiksel analizinde ilk aşamada verilerin çarpıklık (skewness) ve basıklık (kurtosis) değerlerine bakılmıştır ve ardından verilere Kolmogorov Smirnov testi uygulanmıştır. Analizler sonucu verilerin parametrik test koşullarına uygun olmadığı belirlenmiştir. Araştırma sonuçları incelendiğinde katılımcıların boş zaman aktiviteleri katılım düzeyleri ve yaşam doyum düzeyleri ve alt boyutlarında cinsiyet, yaş ve medeni durumu değişkenlerinde anlamlı farklılıklar olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between recreational activities and life satisfaction of staff working in private educational institutions. The population of the study consists of personnel working in private educational institutions (n = 423). In collecting the data of the study; The“Leisure Activity Participation Scale”developed by Şimşek and Çevik in 2020 was used to measure the participants' participation levels in recreational activities. To determine life satisfaction levels, the“Life Satisfaction Scale”, whose validity and reliability was established by Yetim in 1991, was used. Finally, the data collection process ended by applying a sociodemographic information form to the participants. In the statistical analysis of the data, in the first stage, the skewness and kurtosis values of the data were examined and then the Kolmogorov Smirnov test was applied to the data. As a result of the analysis, it was determined that the data did not comply with parametric test conditions. When the research results were examined, it was determined that there were significant differences in the participants' levels of participation in leisure time activities and life satisfaction levels and their subdimensions in gender, age and marital status variables.