Personel güçlendirme uygulamalarının sağlık kurumu çalışanlarının bağlılığına etkisi, yenilik ikliminin aracılık rolü
The effect of staff empowerment practices on the commitment of health care employees, the mediating role of innovation climate
- Tez No: 929037
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ÖZLEM KÖROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Toros Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Teknoloji ile beraber hızla değişen dünyada hizmet alıcıların beklentileri de değişmektedir. İşletmelerin rakiplerinden geri kalmamak, işletmelerini büyütmek için hizmet alıcılardan gelen beklentileri karşılamak zorundadır, bu beklentiyi karşılamak isteyen işletmeler nitelikli çalışan yetiştirerek, çalışanlara yetki, sorumluluk ve özerklik vermelidir. İşletme içerisinde sorumluluk alan çalışanlar, işletmenin amaç ve hedeflerini benimser, işletmeye ve yaptığı işe bağlılığı gelişir. Son zamanlarda ülkemizde ve dünyada baş gösteren salgın hastalıklar, doğal afetler sağlık sektörünün önemini bir kez daha gözler önüne sermiştir. Hizmet sektörünün en önemlisi olan sağlık sektöründe, nitelikli, yaptığı işe ve işletmeye bağlı çalışan hayati derece de önem arz etmektedir. Bu sebepten işletmeler örgüte karşı duygusal bağlılığı gelişmiş çalışanları arzulamaktadır. Küresel değişime ayak uydurabilmek için önemli bir diğer nokta ise yeniliği takip eden, yeniliğe öncülük eden personelin varlığıdır. Yenilikçi personellerin oluşması için işletmede yenilik ikliminin varlığı son derece önemlidir. Bu çalışmanın amacı personel güçlendirme uygulamalarının sağlık kurumu çalışanlarının bağlılığına etkisi, yenilik ikliminin aracılık rolünü tespit etmektir. Çalışma Mersin ilinde kamu ve özel sağlık kurumlarında görev yapan 396 sağlık çalışanı ile yapılmıştır. Sonuç olarak, personel güçlendirme uygulamaları ile sağlık kurumu çalışanlarının bağlılığının arasındaki ilişkinin pozitif yönlü ve anlamlı olduğu, yenilik ikliminin kısmı aracılık rolü olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the rapidly changing world with technology, the expectations of service recipients are also changing. In order not to fall behind their competitors and to grow their businesses, businesses that want to meet these expectations should train qualified employees and give them authority, responsibility and autonomy. Employees who take responsibility within the business adopt the goals and objectives of the business and develop their loyalty to the business and their work. The epidemics and natural disasters that have recently emerged in our country and around the world have once again revealed the importance of the health sector. In the health sector, which is the most important service sector, qualified employees who are committed to their work and the business are of vital importance. For this reason, businesses desire employees who have developed emotional attachment to the organization. Another important point in keeping up with global change is the presence of personnel who follow innovation and lead innovation. The existence of an innovation climate in the business is extremely important for the formation of innovative personnel. The aim of this study is to determine the effect of personnel empowerment practices on the loyalty of healthcare institution employees and the mediating role of the innovation climate. The study was conducted with 396 healthcare workers working in public and private healthcare institutions in Mersin province. As a result, it was determined that the relationship between staff empowerment practices and the commitment of healthcare institution employees was positive and significant, and the innovation climate had a partial mediating role.