8. sınıf öğrencilerinin akademik motivasyon ve akademik başarı düzeyleri ile okul tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between 8th grade students academic motivation and academic achievement levels and school burnout levels
  1. Tez No: 938489
  2. Yazar: YUSUF ZİYA ŞANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KASIM KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmanın amacı, 8. sınıf öğrencilerinin akademik motivasyon düzeyleri ve akademik başarıları ile okul tükenmişliği düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi ve akademik motivasyonun okul tükenmişliğini yordama derecesinin belirlenmesidir. Nicel araştırma modellerinden ilişkisel tarama araştırması modeli ile gerçekleştirilen araştırmaya, Konya ili Meram, Selçuklu ve Karatay ilçelerinde bulunan Millî Eğitim Bakanlığına bağlı ortaokullarda eğitim gören 298 öğrenci katılmıştır. Veriler araştırmacı tarafından hazırlanan ''Kişisel Bilgi Formu'', Bozanoğlu tarafından geliştirilmiş ''Akademik Güdülenme Ölçeği'' ve Aro, Kiuru, Leskinen ve Nurmi tarafından geliştirilip Seçer, Halmatov, Veyis ve Ateş tarafından Türkçeye uyarlanan ''Okul Tükenmişlik Ölçeği'' kullanılarak toplanmıştır. Veri analizleri yapılırken; aritmetik ortalama, standart sapma, frekans, tek yönlü varyans analizi (One-way ANOVA), LSD testi, bağımsız örneklem t-testi, pearson momentler korelasyon çarpımı, basit doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, öğrencilerin okul tükenmişlik düzeyleri ile akademik motivasyon düzeyleri orta düzeydedir. Okul tükenmişliği ile akademik motivasyonun cinsiyete ve okul türüne göre anlamlı şekilde farklılaşmamaktadır. Öğrencilerin okul tükenmişlik düzeyleri akademik başarılarına göre anlamlı şekilde farklılaşmamaktadır. Öğrencilerin akademik motivasyon düzeyleri, akademik başarılarına göre, not ortalaması 85-100 aralığında olan öğrencilerin lehine anlamlı şekilde farklılaşmaktadır. Okul tükenmişliği ve akademik motivasyon arasında anlamlı orta düzeyde negatif yönlü ilişki, okul tükenmişliğinin duygusal tükenmişlik alt boyutu ile akademik motivasyon ve akademik motivasyonun tüm alt boyutları arasında anlamlı düşük düzeyde negatif yönlü ilişki, okul tükenmişliğinin duyarsızlaşma alt boyutu ile akademik motivasyon ve akademik motivasyonun tüm alt boyutları arasında anlamlı orta düzeyde negatif yönlü ilişki, okul tükenmişliğinin ''düşük kişisel başarı alt boyutu'' ile akademik motivasyon ve akademik motivasyonun ''keşif'' alt boyutu arasında anlamlı orta düzeyde negatif yönlü ilişki, ''düşük kişisel başarı'' ile akademik motivasyonun ''bilgiyi kullanma'' ve ''kendini aşma'' alt boyutu arasında anlamlı düşük düzeyde negatif yönlü ilişki bulunmaktadır. Akademik motivasyon okul tükenmişliğini anlamlı şekilde yordamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between academic motivation levels and academic achievement of 8th grade students and their school burnout levels and to determine the degree to which academic motivation predicts school burnout. The study, which was carried out with the relational survey research model, one of the quantitative research models, was attended by 298 students studying in secondary schools affiliated to the Ministry of National Education in Meram, Selçuklu and Karatay districts of Konya province. The data were collected using 'Personal Information Form' prepared by the researcher, 'Academic Motivation Scale' developed by Bozanoğlu and 'School Burnout Scale' developed by Aro, Kiuru, Leskinen and Nurmi and adapted into Turkish by Seçer, Halmatov, Veyis and Ateş. Arithmetic mean, standard deviation, frequency, one-way ANOVA, LSD test, independent sample t-test, Pearson product moment correlation, simple linear regression analysis were used in data analyses. According to the results of the study, students' school burnout levels and academic motivation levels are at medium level. School burnout and academic motivation do not differ significantly according to gender and school type. Students' school burnout levels do not differ significantly according to their academic achievement. The academic motivation levels of the students differed significantly in favour of the students whose grade point average was in the range of 85-100 according to their academic achievement. There is a significant moderate negative relationship between school burnout and academic motivation, a significant low level negative relationship between emotional burnout sub-dimension of school burnout and academic motivation and all sub-dimensions of academic motivation, a significant moderate negative relationship between depersonalisation sub-dimension of school burnout and academic motivation and all sub-dimensions of academic motivation, There is a significant medium-level negative relationship between the 'low personal achievement sub-dimension' of school burnout and academic motivation and the 'exploration' sub-dimension of academic motivation, and a significant low-level negative relationship between 'low personal achievement' and the 'using knowledge' and 'self-transcendence' sub-dimensions of academic motivation. Academic motivation significantly predicts school burnout.