CORINE arazi sınıflama sitemine göre Sivas ili arazi kullanım özelliklerinin incelenmesi
Investigation of land use characteristics of Sivas province according to CORINE land classification system
- Tez No: 938502
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Sivas ilinde 28 yıllık bir dönemde meydana gelen arazi değişimlerini değerlendirmek amacıyla yapılan bu çalışma, doğal kaynakların korunması ve sürdürülebilir kullanımına yönelik önemli veriler sunmaktadır. Araştırma, CORINE veri setleri kullanılarak gerçekleştirilmiş ve arazi örtüsü ile kullanım değişiklikleri mekânsal-temporal analiz yöntemleriyle incelenmiştir. Özellikle yapay yüzeylerin hızlı bir şekilde artış gösterdiği, bu durumun tarımsal alanlar ve doğal habitatlar üzerinde ciddi baskılar oluşturduğu belirlenmiştir. Ayrıca, sulak alanların azalması, ekolojik dengenin bozulması gibi olumsuz sonuçlar doğurmuş ve bölgenin doğal yapısını tehdit eder hale gelmiştir. Elde edilen bulgular, yapay yüzeylerin kontrol altına alınmasının gerekliliğine işaret etmekte ve kentleşme ile sanayi faaliyetlerinin çevreye zararını en aza indirecek sürdürülebilir şehir planlama yaklaşımlarının benimsenmesi gerektiğini vurgulamaktadır. Tarımsal alanların korunması ve tarımsal üretim potansiyelinin artırılması için doğru arazi kullanım planlamalarının hayata geçirilmesi gerektiği belirtilmiştir. Ormanların genişletilmesi amacıyla ağaçlandırma çalışmaları yapılması, mevcut yarı doğal alanların korunması, sulak alanların rehabilitasyonu ve su kaynaklarının planlı yönetimi de öncelikli öneriler arasında yer almaktadır. Sonuç olarak, bu çalışma, Sivas ilinin arazi örtüsü ve kullanım değişikliklerinin uzun vadeli izlenmesinin önemine dikkat çekmiş ve CORINE verilerinin düzenli olarak güncellenmesi gerektiğini ortaya koymuştur. Çalışma, elde edilen bulgular ve önerilerle, arazi yönetimi ve sürdürülebilirlik çalışmalarına rehberlik edecek bir temel sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study, conducted to assess land changes in Sivas province over a 28-year period, provides important data for the conservation and sustainable use of natural resources. The research was carried out using CORINE datasets and land cover and land use changes were analysed using spatio-temporal analysis methods. In particular, it was found that the amount of artificial land is increasing rapidly, putting severe pressure on agricultural land and natural habitats. In addition, the decline of wetlands has had negative consequences such as the deterioration of the ecological balance and has become a threat to the natural structure of the region. The results indicate the need to control artificial surfaces and emphasise the need to adopt sustainable urban planning approaches that minimise the environmental damage caused by urbanisation and industrial activities. In order to protect agricultural areas and increase agricultural production potential, it is stated that proper land use planning should be implemented. Afforestation to increase forest cover, protection of existing semi-natural areas, restoration of wetlands and planned management of water resources are also among the priority recommendations. In conclusion, this study has drawn attention to the importance of long-term monitoring of land cover and land use changes in Sivas province and has shown that CORINE data should be regularly updated. With the findings and recommendations, the study provides a basis to guide land management and sustainability studies.