Çanakkale ilinde eunis habitat tiplerinin belirlenmesi
Determination of eunis habitat types in Çanakkale province
- Tez No: 892615
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN KARABACAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
EUNIS, Avrupa kıtasını kapsayan ve ona göre geliştirilen hiyerarşik yapıda bir habitat sınıflandırma sistemidir. Çanakkale İli bulunduğu konumu ve coğrafik yapısı itibariyle Avrupa kıtası üzerinde yer alması Avrupa Birliği ölçeğinde hazırlanmış olan EUNIS sınıflama sistemine uyum açısından bir avantaj sağlamaktadır. Ülkemizde de yeni yeni bu alana yönelimler başlamakla birlikte yapılmış çalışmalar hala çok az sayıdadır. Bu çalışma ile ülkemizin zengin biyolojik çeşitliliği içerisinde önemli bir yeri olan Çanakkale'nin habitat çeşitliliği araştırılmıştır. Araştırma kapsamında arazi çalışmalarına ek olarak CBS verileri (1:25.000 ölçekli topoğrafik harita, orman amenajman haritası, ulusal biyolojik çeşitlilik envanter ve izleme projesi CORINE arazi örtüsü verileri, hidroloji verileri, Google Earth uydu görüntüleri) alanla ilgili yapılmış olan çeşitli tezler ve bilimsel çalışmalar, alana ait uzun devreli gelişim planı ve çeşitli dokümanlar da kullanılarak alanın habitat tipleri EUNIS Habitat Sınıflandırmasına uygun bir biçimde belirlenmiştir. Çalışma neticesinde 9 adet ana habitat tipi ve toplamda 31 adet alt habitat tipi tespit edilmiştir. Tespit edilmiş olan bu habitatların 2'si 1.seviye, 6'sı 2.seviye, 10'u 3.seviye, 9'u 4.seviye ve 4 tanesi de 5.seviyedir. Belirlenmiş olan bu habitatlar ArcGIS programı kullanılarak EUNIS Habitat Sınıflandırmasına uygun olarak haritalanmıştır. Bu çalışma ile Çanakkale'de EUNIS'e uyumlu habitat tipleri belirlenerek bu konuda genel bir değerlendirme olanağı sağlanmış oldu. Ayrıca bu çalışma, bu konuda araştırma yapacak kişi veya kurumlar için değerli bir temel sağlayacak ve bu tür çalışmaların ülke genelinde yaygınlaştırılmasının önemini vurgulamıştır.
Özet (Çeviri)
EUNIS is a hierarchical habitat classification system covering the European continent, developed to align with the European context. Çanakkale Province, due to its location and geographical structure, is well-suited for compliance with the EUNIS classification system at the European Union scale. Although there are emerging trends in this field in our country, studies remain limited. This study investigates the habitat diversity of Çanakkale, which holds a significant place in our country's rich biological diversity. The research identified the area's habitat types in accordance with the EUNIS Habitat Classification using existing GIS data (1:25,000 scale topographic maps, forest management maps, CORINE land cover data from the National Biodiversity Inventory and Monitoring Project, hydrology data, Google Earth satellite images), various theses and scientific studies related to the area, the long-term development plan, and various documents. As a result, 9 main habitat types and a total of 31 sub-habitat types were identified. Of these detected habitats, 2 are level 1, 6 are level 2, 10 are level 3, 9 are level 4, and 4 are level 5. Additionally, these identified habitats were mapped using the ArcGIS program in accordance with the EUNIS Habitat Classification. Consequently, this study has identified EUNIS-compliant habitat types across Çanakkale, providing a general evaluation of this context. Moreover, this study will serve as a valuable foundation for individuals or institutions conducting research in this field and underscores the importance of expanding such studies nationwide.