Enfeksiyon hastalarında biyofilm oluşumunda bakterilerin ve TLR4 gen polimorfizmlerinin ilişkisi –Irak / Thi-Qar Şehir Hastanesi örneği
The relation of bacteria and TLR4 gene polymorphisms in biofilm formation in infected patients – the case of Iraq / Thi-Qar City Hospital
- Tez No: 938508
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SEZGİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ WİSAM JASİM ABED ALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Çalışmada, TLR4 rs 10759932, TLR4 rs 12377632 fonksiyonel polimorfizmleri ile bakterilerin biyofilm oluşumu üzerindeki etkisinin enfeksiyon geliştirme duyarlılığı arasındaki ilişkinin araştırılması ve değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Güney Irak Thi-Qar şehri, Al-Rifai Genel Hastanesi'nde Haziran 2023 ile Aralık 2023 arasındaki dönemde bakteriyel biyofilm enfeksiyonlarından şüphelenilen yaşları 10 ila 45 arasında değişen hastalardan 250 numune içeren farklı klinik örnekler toplanmıştır. Mevcut sonuçlar 100 (%40,0) numunenin bakteriyel biyofilm oluşumu için pozitif sonuç verdiğini, 150 (%60,0) numunenin ise negatif sonuç verdiğini göstermiştir. Elde dilen verilere göre bakteriyel biyofilm prevalansının gram-negatif bakterilerde (66 (%66,0), gram-pozitif bakterilere 34 (%34,0) kıyasla daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Biyofilm içeren bakteriyel izolatların tür dağılımı ise; 36 (%36,0) E. coli, 22 (%22,0) S. epidermidis, 12 (%12,0) S. aureus, 16 (%16,0) K. pneumoniae ve 14 (%14,0) Proteus mirabilis olarak ortaya çıkmıştır. Ayrıca, biyofilm üreten bakterilerin çoğu (%???) idrar yolu enfeksiyonu olan hastalardan izole edilmiştir. Bakteriyel biyofilm pozitiflik durumu ileri yaşlardaki (30 yaş ve üstü) hastalarda daha yaygın olduğu saptanmıştır. Cinsiyete ilişkin mevcut sonuçlar, hasta grubunun 40 (%40,0) erkek ve 60 (%60,0) kadından oluştuğu belirlenmiştir. Bakteriyel biyofilmi olan hastaların 60'ının (%60,0) kentsel bölgelerden gelen hastalar olması sebebiyle bakteriyel biyofilm prevalansı, kentsel bölgelerde kırsal bölgelere kıyasla daha fazla bulunmuştur. TLR4-rs10759932 SNP ve TLR4-rs12377632 SNP ile ilgili genotip ve alel frekanslarının bakteriyel biyofilm oluşumu enfeksiyonu olan hastalar ve sağlıklı kontroller arasında karşılaştırıldığında, homozigot CC ve heterozigot TC genotipinin önemli bir risk faktörü olduğunu göstermiştir. Sonuç olarak, homozigot CC ve heterozigot TC genotipine sahip hastalar, diğer genotiplere kıyasla hastalık geliştirmeye daha yatkın oldukları ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigate and evaluate the relationship between TLR4 rs 10759932, TLR4 rs 12377632 functional polymorphisms and the effect of bacteria on biofilm formation and susceptibility to infection. A case-control study including 250 samples suspected of bacterial biofilm infections were collected from Al-Rifai General Hospital, Thi-Qar city, Southern Iraq, between June 2023 and December 2023 from patients aged between 10 and 45 years. The current results showed that 100 (40.0%) samples were positive and 150 (60.0%) samples were negative for bacterial biofilm formation. These results show that the prevalence of bacterial biofilm is higher in Gram-negative bacteria compared to Gram-positive bacteria (66 (66.0%) vs. 34 (34.0%)). The frequency distribution of biofilm-containing bacterial isolates is as follows; 36 (36.0%) E. coli, 22 (22.0%) S. epidermidis, 12 (12.0%) S. aureus, 16 (16.0%) K. pneumoniae and 14 (14.0%) Proteus mirabilis were detected. In addition, these results showed that most of the biofilm-producing bacteria were isolated from patients with urinary tract infections. Bacterial biofilm positivity was more common in older patients (30 years and above). The available results regarding gender determined that the patient group consisted of 40 (40.0%) males and 60 (60.0%) females. Since 60 (60.0%) of the patients with bacterial biofilm came from urban areas, the prevalence of bacterial biofilm was found to be higher in urban areas compared to rural areas. Comparison of genotype and allele frequencies of TLR4-rs10759932 SNP and TLR4-rs12377632 SNP between patients with bacterial biofilm formation infection and healthy controls showed that homozygous CC and heterozygous TC genotypes are significant risk factors. As a result, patients with homozygous CC and heterozygous TC genotypes are more prone to develop the disease compared to other genotypes.