Non fonksiyonel surrenal adenomu olanlarda sarkopeni sıklığının araştırılması
Investigation of sarcopenia prevalence in patients with non-functional adrenal adenoma
- Tez No: 938507
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUTLU GÜNEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Hafif otonom kortizol sekresyonu (HOKS) tanısının dışlanmasında kullanılan klasik deksametazon supresyon testi (DST) sonrası kortizol kesme değerleri ile non fonksiyonel adrenal adenom (NFAA) olarak takip edilen adenomların gerçekten non fonksiyonel olup olmadıkları ile ilgili tartışmalar giderek artmaktadır. Bu çalışmada da NFAA sahibi hastalarda sarkopeni sıklığında artış olup olmadığının incelenmesi planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu kesitsel gözlem çalışmasına Ocak 2019 ve Mayıs 2024 tarihleri arasında fonksiyonalite açısından değerlendirilmiş ve abdomen bilgisayarlı tomografi (BT) görüntülemesine sahip NFAA hastaları ile yaş ve cinsiyet uyumlu herhangi bir nedenle abdomen BT görüntülemesi yapılmış tiroid nodülüne (TN) sahip ötiroid olan bireyler dahil edildi. Çalışma Mayıs 2024-Ocak 2025 tarihleri arasında yürütüldü. Hastaların demografik özellikleri, laboratuvar ve fonksiyonalite verileri (1 mg DST sonrası serum kortizol, 24 saatlik idrar katekolaminleri, plazma aldosteron/plazma renin aktivitesi oranları) retrospektif olarak hasta dosyalarından değerlendirildi. Olgularda HOKS tanısı için DST sonrası ölçülen serum kortizol kesme değeri > 1,8 µg/dl olarak alındı. Ayrıca, NFAA sahibi bireyler DST sonrası serum kortizol düzeyi < 0,87 µg/dl (grup 1) ve ≥ 0,87 µg/dl (grup 2) şeklinde kategorize edildi. Kas gücü değerlendirilmesi için“Jamar el dinamometresi”kullanıldı. Kas kütlesi“Osirix programı”ile hesaplandı. Fiziksel performans testi“4 metre mesafenin yürüme hızı”ile değerlendirildi. Bulgular: Bu araştırma 70 kişiden oluşan NFAA (37 kadın, 33 erkek) ve 70 kişiden oluşan kontrol (39 kadın, 31 erkek) grubu olmak üzere toplam 140 kişi üzerinde gerçekleştirildi. Her iki gruptaki olguların yaş ve cinsiyet dağılımları benzerdi.
Özet (Çeviri)
Aim: There is a growing debate on whether adrenal adenomas, which are followed as non-functional adrenal adenomas (NFAA) based on cortisol cut-off values after the classic dexamethasone suppression test (DST) used to exclude the diagnosis of mild autonomous cortisol secretion (MACS), are truly non-functional. This study aimed to investigate whether there is an increased prevalence of sarcopenia in patients with NFAA. Materials and Methods: This cross-sectional observational study included patients diagnosed with NFAA based on functional assessment and having abdominal computed tomography (CT) imaging between January 2019 and May 2024, as well as age and sex-matched euthyroid individuals with thyroid nodules (TN) who underwent abdominal CT for any reason. The study was conducted between May 2024 and January 2025. Demographic characteristics, laboratory, and functionality data (serum cortisol after 1 mg DST, 24-hour urinary catecholamines, plasma aldosterone/plasma renin activity ratios) were retrospectively evaluated from medical records. A serum cortisol level>1.8 µg/dL after DST was accepted as the cut-off for diagnosing MACS. Individuals with cortisol levels at or below this threshold were categorized as NFAA and further stratified into two groups based on serum cortisol level: