Acil servise başvuran atriyal fibrilasyonlu oral antikoagulan kullanan hastalarda kan parametrelerinin gastrointestinal sistem kanamasıyla ilişkisi
The relationship between blood parameters and gastrointestinal bleeding in atrial fibrillation patients using oral anticoagulants presenting to the emergency department
  1. Tez No: 938510
  2. Yazar: HAYRULLAH YURDAKUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHADIR ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Atriyal fibrilasyon (AF), yaygın bir kardiyak ritim bozukluğudur ve yaşla birlikte görülme sıklığı artmaktadır. Yönetiminde hız kontrolü, ritim kontrolü ve tromboemboli riskini azaltmak için antikoagulan tedaviler uygulanmaktadır. Tedavide kullanılan bu ilaçlar gastrointestinal kanama gibi ciddi durumlara yol açabilmektedir. Kanama ve tromboemboli riskini erken tahmin etmek ve önlemek için çeşitli sınıflamalar kullanılmaktadır. Fakat bu sınıflamalar hasta özelliklerinden dolayı her zaman beklendiği gibi sonuç vermeyebilmektedir. Son yıllarda yapılan bazı çalışmalar farklı hastalıklarda prognoz veya risk tahmininde yeni sistemik inflamasyon belirteçlerine odaklanmışlardır. Çalışmamızın amacı, antikoagulan tedavi altındaki AF tanılı hastalarda gastrointestinal (GİS) kanama gibi komplikasyonları öngörmek için acil serviste kolaylıkla hesaplanabilen bu belirteçleri araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 01.01.2018-31.12.2023 tarihleri arasında Balıkesir Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'ne gastrointestinal kanama ile başvuran atriyal fibrilasyon tanılı antikoagulan kullanan hastalar dahil edilmiştir. Kontrol grubu ise AF tanılı GİS kanama geçirmeyen antikoagulan alan hastalar olarak belirlenmiştir. Her iki grup arasında GİS kanama öngördürücülüğü açısından yeni sistemik inflamasyon parametreleri, hastaların demografik özellikleri, komorbiditeleri, inme ve kanama risk skorları karşılaştırılmıştır. İstatistik analizlerinde SPSS versiyon 20.0 yazılımı (IBM Inc., Chicago, Illinois, ABD) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Atrial fibrillation (AF) is a common cardiac arrhythmia, with increasing prevalence among older populations. Management strategies include rate control, rhythm control, and anticoagulant therapy to reduce thromboembolic risk. However, anticoagulants may lead to serious complications such as gastrointestinal (GI) bleeding. Current risk stratification tools (e.g., HAS-BLED, CHA₂DS₂-VASc) are used to predict bleeding and thromboembolic events, but their performance may vary due to patient-specific factors. Recent studies have highlighted the prognostic value of novel systemic inflammation markers in risk prediction. This study aims to investigate easily calculable emergency department biomarkers to anticipate GI bleeding complications in anticoagulated AF patients. Materials and Methods: This study included AF patients on anticoagulant therapy who presented with GI bleeding to the Emergency Department of Balıkesir University Health Practice and Research Hospital between 01/01/2018 and 31/12/2023. The control group comprised AF patients on anticoagulants without GI bleeding. Demographic data, comorbidities, stroke/bleeding risk scores, and systemic inflammation parameters (uric acid/albumin ratio, platelet-to-lymphocyte ratio [PLR], neutrophil-to-lymphocyte ratio [NLR], systemic immune-inflammation [SII] index) were compared. Statistical analyses were performed using SPSS version 20.0 (IBM Inc., Chicago, Illinois, USA). Results: Among novel oral anticoagulant (NOAC) users, all inflammatory markers differed significantly between groups.