Belediye başkanının başkanlıktan düşürülmesi
To be dismissed from office of a mayor
  1. Tez No: 93856
  2. Yazar: FEYZULLAH ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL ERYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
V ÖZET m yıllarda ülkemizde belediye başkanlarının başkanlıktan düşürülmelerinde görülen iş, bu konunun yakından incelenmesini gerektirmiştir. Çalışmanın amacını,belediye başkanlarının başkanlıktan düşürülmesinde yasal düzenlemelerdeki boşluk ve sikliklerin ortaya konulması ve çağdaş anlamda bir yasal düzenleme ve yargı netiminin nasıl olması gerektiği oluşturmaktadır. belediye başkanlarının başkanlıktan düşürülmesi konusu, 1961 Anayasası yürürlüğe inceye kadar geçen süre içinde,yerel yönetimlerin temel yasaları ile hüküm altına almıştır.1961 Anayasası ve daha sonrada 1982 Anayasası ile yerel yönetimlerin :ilmiş organlarının,organlık sıfatını kazanma ve kaybetme konusundaki denetimin ;ak yargı yoluyla olabileceği hükme bağlanmış, dolayısıyla belediye başkanları da yargı güvencesine kavuşmuştur. Çalışmada, genel olarak belediye başkanlarının göreve gelme şekilleri ve belediye,ütü içindeki konumları ortaya konulmuş, daha sonrada belediye başkanlarının kanlıktan düşürülmeleri konusundaki yargı denetiminin nasıl yapıldığı ilgili yargı kararları esas alınarak geniş şekilde incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda, konu ile ilgili olarak, mevzuatımızda önemli eksiklik ve boşlukların olduğu ve boşlukların yargı kararlarıyla doldurulmaya çalışılmasının sağlıklı uçlar vermediği, başta 1580 sayılı Belediye Kanununda yer alan bazı hükümler ıak üzere,günün koşulları ile bağdaşmayan ve ihtiyaçlara cevap veremeyen yasal enlemelerin değiştirilmesi gerektiği anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY e removal of an increasing number of mayors from their office during the last few irs is the main cause behind this study. To explore gaps and locks in the law with ;arts to the matter of removals, and to define how a modern legislation and legal ıtrol should be constitutes the objective of this study. til 1961 constitution became effective, subject of discharging a mayor from his ice had been regulated by basic municipal laws. First with 1961 constitution and then 52 constitution, it has been stated that the control power over gaining and losing ir status by elected units of local administrations is to be held only by the law. nee mayors have enjoyed law protection. this study, after explaining the appointment system of mayors and their functions h in the organization of municipalities, the subject of how the legal control proceeds the event of putting a mayor out of office is examined in detail and with respect related judicial decisions. suit of this study suggest that there is a great deal of lacks and gaps in current ulations regarding the matter; and trying to complete these lacks and gaps with sdictions is far from producing desired out comes.it is clear that starting with tain rules of municipality code numbered 1580,unsatisfactory and out-of-date laws [ regulations need to be changed.