Küreselleşen dünyada yerel yönetimler ve belediye
Evaluation of the mayor's appointment of district mayors in terms of political rights and duties
  1. Tez No: 669816
  2. Yazar: EZGİ BABAOĞLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET KORHAN MASTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmada yerel yönetimler ve yerel yönetimlerin gelişim süreci, küreselleşmenin karşısında yerel yönetimlerin artan önemi, yerel yönetimlerden en önemlisi olan belediyelerin, Türkiye de yeri ve görev kapsamı, temel hak ve özgürlüklerin ayrılmaz bir parçası olan siyasi haklar ile olan ilişkisi bu bağlamda yerel yönetimlerin odağında bulunan belediyelerin merkezi yönetimler karşısındaki konumuna bağlı olarak demokrasinin o ülkede gelişmişlik düzeyi ele alınmıştır. Birinci bölüm, çalışmanın temel araştırma alanı olan yerel yönetimler konusunda ayrılmıştır. Burada yerel yönetimlerin tanımı, gelişimi ve demokrasiyle ilişkisi, yerel özerklik kavramı ve yaklaşımları, Türkiye'de yerel yönetimler ve türleri, Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı ve Türkiye ele alınmıştır. İkinci bölüm, belediye başkanlığı ve büyükşehir belediyelerinin ele alındığı bölümdür. Burada belediyenin tanımı, gelişimi ve ilgili kanunlar, belediye ve belediye organlarının görev ve sorumlulukları, belediyelerin sunduğu hizmetler, belediye başkanının görevleri ve büyükşehir belediye başkanının konumu ile görevleri değerlendirilmiştir. Üçüncü bölüm, yerel yönetimler ve belediyelerin küreselleşen dünyada geldiği konumu ve önemi ele alınmıştır. Bu kapsamda öncelikle küreselleşme ve yerel yönetim reformu açıklanmıştır. Ardından siyasal hak ve ödevler, sistemin işleyişi ile karşılaştırmalı hukukta belediye başkanı seçimi üç ülke üzerinden değerlendirilmiş, çalışma tamamlanmıştır. Bu kapsamda çalışma üç bölümde tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the development process of local governments and local governments, the growing importance of local governments in the face of globalization, the municipalities, the most important of the local governments in Turkey in place and scope of the task, its relationship with political rights, which are an integral part of fundamental rights and freedoms, In this context, depending on the position of municipalities, which are the focus of local governments, against central governments, the level of development of democracy in that country has been discussed.The first section is devoted to local governments, which is the main research area of ​​the study. Here the definition of local government, its relationship to development and democracy, the concept of local autonomy and approaches, local governments and types in Turkey, the European Charter of Local Self-Government and Turkey were discussed. The second section is about the mayor and metropolitan municipalities. Here, the definition of the municipality, its development and the relevant laws, the duties and responsibilities of the municipality and municipal bodies, the services offered by the municipalities, the duties of the mayor and the position and duties of the metropolitan mayor are evaluated.The third part deals with the status and importance of local governments and municipalities in the globalizing world. In this context, first of all, globalization and local administration reform were explained. Then, political rights and duties, the functioning of the system and the mayor election in comparative law were evaluated over three countries, and the study was completed. In this context, the study has been completed in three parts.