Yükseköğrenim yurtlarına ilk kez yerleşen üniversite öğrencilerinin sosyal uyum ve öz yeterlilik düzeylerinin incelenmesi: Konya örneği
Examining the social adaptation and self-efficacy levels of university students moving to dormitories affiliated with the higher education dormitories for the first time: The case of Konya province
- Tez No: 938595
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜBRA KÜÇÜKŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, yükseköğrenim yurtlarında ilk kez kalan üniversite öğrencilerinin sosyal uyum ve öz yeterlilik düzeylerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma ilişkisel tarama deseni kullanarak gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar, Konya'daki Necmettin Erbakan Üniversitesi ve Selçuk Üniversitesi yurtlarında kalan 400 üniversite öğrencisinden oluşmaktadır. Veriler, Sosyo-demografik Bilgi Formu, Genel Özyeterlilik Ölçeği ve Sosyal Uyum Kendini Değerlendirme Ölçeği (SUKDÖ) aracılığıyla toplanmış ve SPSS TÜRKÇE 22 programında analiz edilmiştir. Bu çalışma, sosyal hizmet alanında çeşitli faaliyetlerin tasarlanması için bir temel oluşturmaktadır. Katılımcıların sosyal uyum ölçek puanı ortalaması 42,92±6,98 olarak belirlenmiş ve normal kategoride olduğu tespit edilmiştir. Genel özyeterlilik puanı ise 62,83±11,61 olup, yüksek bir düzeyde kabul edilmiştir. Genel Özyeterliliğin, Sosyal Uyum Kendini Değerlendirme Ölçeği üzerinde hem toplam puanı hem de alt boyutlarının pozitif ve orta düzeyde anlamlı bir etkiye sahip olduğu bulunmuştur; en güçlü etki yılmama alt boyutunda tespit edilmiştir. Katılımcıların sosyal uyum düzeyleri cinsiyete göre farklılık göstermekte; kadınların puan ortalamaları daha yüksektir. Ancak üniversite, sınıf ve gelir değişkenleri bakımından sosyal uyum düzeylerinde anlamlı farklılık gözlemlenmemiştir. Genel özyeterlilikte de cinsiyet ve üniversiteye göre anlamlı farklılık yoktur; ancak sınıf düzeylerine göre başlama ve sürdürme alt boyutlarında farklılıklar saptanmıştır. Başlama alt boyutunda hazırlık ve 3. sınıf öğrencileri arasında, sürdürme alt boyutunda ise 1. ve 3. sınıf öğrencileri arasında anlamlı fark bulunmaktadır. Gelir düzeyi ile ölçek toplamı ve başlama alt boyutunda orta ve yüksek gelir grupları arasında önemli farklılıklar gözlemlenmiştir. Orta düzey gelire sahip bireylerin puanları, yüksek düzey gelire sahip bireylerden daha düşüktür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to look at the degree of social adaption and self-sufficiency among college students who were living in dorms for the first time. The participants consisted of 400 university students staying in the dormitories of Necmettin Erbakan University and Selçuk University in Konya. Data were collected through the Socio-demographic Information Form, General Self-Sufficiency Scale and Social Adaptation Self-Assessment Scale (SAUDS) and analyzed in the SPSS TURKISH 22 program. This study provides a basis for designing various activities in the field of social work. The average social adaptation scale score of the participants was determined as 42.92±6.98 and was found to be in the normal category. The general self-sufficiency score was 62.83±11.61 and was accepted as a high level. General Self-Efficacy was found to have a positive and moderately significant effect on both the total score and sub-dimensions of the Social Adaptation Self-Assessment Scale; the strongest effect was found in the resilience sub-dimension. The participants' social adaptation levels differ according to gender; women have higher mean scores. However, no significant difference was observed in social adaptation levels in terms of university, class and income variables. There was no significant difference in general self-efficacy according to gender and university; however, differences were found in the starting and sustaining sub-dimensions according to class levels. There was a significant difference between preparatory and 3rd year students in the starting sub-dimension, and between 1st and 3rd year students in the sustaining sub-dimension. Significant differences were observed between the middle and high income groups in terms of income level and the total scale and the starting sub-dimension. The scores of individuals with a middle income level were lower than those with a high income level.