A telemetry application of smart clothes
Akıllı giysilerin bir uzaktan ölçüm uygulaması
  1. Tez No: 243826
  2. Yazar: ERDEM KÖSEOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGE ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada akıllı elbise kullanarak bir uzaktan ölçüm uygulaması gerçekleştirilmiştir. Bu uygulamanın en önemli noktası, belirli risk grubundaki insanlar (örneğin yüksek kalp yetmezliği olanlar, zihinsel ve bedensel özürlüler, yaşlılar, ameliyattan henüz çıkmışlar hatta bebekler ve küçük çocuklar) için gerekli uyarı mesajlarını vermesidir. Bu uyarı mesajları, tansiyon, nabız ve vücut sıcaklığı insanlar için kritik değerlere ulaştığında, bu insanlar evlerinde ya da işyerlerinde olsalar bile, zamanında yardım çağırmak için hastaların yakınlarına ya da doktorlarına gönderilebilir.Bu uzaktan ölçüm sistemi, bir giriş aygıtı olarak bir dönüştürücü birim, radyo dalgaları şeklinde bir aktarım aracı, sinyal işleme birimleri ve veri görüntülemek için bölümler içerir. Bütün uzaktan ölçüm verileri, klinik tedavi uzmanlarının sahipliği ve kontrolü altındaki veri tabanına güvenli bir biçimde aktarılır ve depolanır.Bu çalışma süresince, büyük-küçük tansiyon, nabız ve vücut sıcaklığı ölçülür ve elde edilen değerler RF aracılığıyla bir başka sisteme aktarılır. Alıcı parça, RS-232 bağlantı birimi ile bilgisayara bağlanır ve bu elde edilen verilerin uyarı sınır değerleri bilgisayar üzerinde bir arayüz ile tespit edilir. Bu sınır değerlere göre, elde edilen verilerin herhangi biri bu sınırları aşarsa, ilgili uyarı mesajı arayüz üzerinde belirlenen bir mobil telefona gönderilir.
Özet (Çeviri)
In this study, a telemetry application using smart cloth is performed. The essential of this application is that it gives necessary alert messages for the people, who are in certain risk group, such as high cardiac insufficiency, handicapped, elderly, just operated, also babies and little children. These alerts can be sent to their parents or doctors to call for help on time when the blood pressure, body temperature and pulse rate reach to critical values for the human body, even if these people are living at their homes or work places.The telemetry system consists of a transducer unit as an input device, a transmission medium in the form of radio waves, signal processing units and parts for displaying data. All telemetry data are securely transferred and stored in the database under the clinicians? ownership and control.During this study, systolic-diastolic pressures, pulse rate and body temperature are measured and the obtained values are transmitted to another system via RF(Radio Frequency). Receiver part is connected to the computer by RS-232 port, and alert limit values of these obtained data are determined by an interface on the computer. According to these limit values, if any of the obtained data exceeds these limits, related alert message is sent to a mobile phone that is defined on the interface.