Travma mağdurları ile çalışan psikolojik danışmanlarda psikolojik danışma öz yeterliği ve ikincil travmatik stres
Psychological counseling self-efficacy and secondary traumatic stress in psychological counselors working with trauma victims
- Tez No: 938610
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEGÜM SATICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmanın amacı travma mağdurları ile çalışan psikolojik danışmanların psikolojik danışma öz-yeterliği ile ikincil travmatik stres düzeyi arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın örneklemini Türkiye'de yaşan ve araştırmaya gönüllü olarak katılan 227 kadın (%65,42) ve 120 erkek (%34.58) olamak üzere toplam 347 psikolojik danışman oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri Kişisel Bilgi Formu, Psikolojik Danışma Öz-Yeterlik Ölçeği ve İkincil Travmatik Stres Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Veriler IBM SPSS 26 istatistik paket programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Değişkenler ile çeşitli demografik özellikler arasındaki ilişkileri incelemek amacıyla Bağımsız Örneklem t Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) gerçekleştirilmiştir. Psikolojik danışma öz yeterliği ve ikincil travmatik stres arasındaki ilişkiyi incelemek için ise pearson korelasyon analizi ve çoklu regresyon analizi gerçekleştirilmiştir. Yapılan analizler sonucunda psikolojik danışma öz yeterliği ile ikincil travmatik stresin negatif yönde anlamlı ilişkiye sahip olduğu bulunurken ikincil travmatik stresin uyarılmışlık ve istemsiz etkilenmeler alt boyutlarının psikolojik danışma öz yeterliğini anlamlı bir biçimde yordamadığı ancak kaçınma alt boyutunun psikolojik danışma öz yeterliğini negatif yönde anlamlı bir biçimde yordadığı bulunmuştur. Bir başka deyiş ile kaçınma düzeyi artıkça psikolojik danışma öz yeterliği azalırken kaçınma düzeyi azaldıkça psikolojik danışma öz yeterliği artmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between psychological counseling self-efficacy and the level of secondary traumatic stress among psychological counselors working with trauma victims. The study sample consists of a total of 347 psychological counselors residing in Turkey who voluntarily participated in the research, including 227 women (%65,42) and 120 men (%34.58). The data for the study were collected using the Personal Information Form, the Psychological Counseling Self-Efficacy Scale, and the Secondary Traumatic Stress Scale. The data were analyzed using the IBM SPSS 26 statistical software package. To examine the relationships between variables and various demographic characteristics, an Independent Samples t-Test and One-Way Analysis of Variance (ANOVA) were conducted. Additionally, Pearson correlation analysis and multiple regression analysis were performed to investigate the relationship between psychological counseling self-efficacy and secondary traumatic stress. The analyses revealed that psychological counseling self-efficacy and secondary traumatic stress are significantly and negatively correlated. It was found that the arousal and involuntary exposure sub-dimensions of secondary traumatic stress did not significantly predict psychological counseling self-efficacy. However, the avoidance sub-dimension significantly and negatively predicted psychological counseling self-efficacy. In other words, as the level of avoidance increases, psychological counseling self-efficacy decreases, whereas as the level of avoidance decreases, psychological counseling self-efficacy increases.