Kardiyoloji kliniğine yatırılan hastalarda hastanede yatış süresinin belirleyicileri
Determinants of hospital stay in patients admitted to cardiology clinic
  1. Tez No: 938611
  2. Yazar: MUSTAFA CANDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF BAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Veri Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Daha sonra Sağlık hizmetleri, sağlam kişilerin genel sağlık düzeyinin korunması ve sürdürülebilirliğini sağlamayı, hastalıkların ve sakatlıkların engellenmesini, hastalıkların erken dönemde teşhis ve tedavisinin yapılmasını ve gerektiğinde rehabilitasyonlarını kapsayan hizmetler bütünüdür. Sağlık hizmetleri sunulur iken ana hedef tüm bireylerin ihtiyaç duyduğunda sağlık hizmetlerine kendilerine en yakın kurumlarda erişimini sağlayabilmek ve sunulan hizmetlerin kalitesini en yüksek noktaya çıkarabilmektir. Bu noktada yatışına karar verilen hastaların yatış sürelerinin öngörülmesi için yapılan planlama hizmet kalitesinin iyileştirilmesi ve sağlık hizmet maliyetlerinin azaltılmasında önemli yer tutar. Bu nedenle bu tez çalışmasında 2016 ve 2023 tarihlerinde Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı'na yatırılan hastaların geriye dönük verileri kullanılarak yatış süresinin modellenmesi ve yatış süresini belirleyen faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Hastaların yatış süreleri sağkalım analizi, Cox orantılı riskler modeli ve negatif binom regresyon yaklaşımlarıyla modellenmiştir. Analizler hastaların yatış süresinin bazı demografik ve klinik değişkenler tarafından anlamlı biçimde açıklandığını göstermiştir. Elde edilen sonuçlar ile hastane yatış sürelerini kestirebilmek hastaların ruh ve psikolojik sağlıkları açısından kendilerine destek sağlayacaktır. Ayrıca hastaların yatış sürelerini kestirmek sağlık kurumlarının maliyet öngörüsünde bulunabilmesini de sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Health services are the services that include protecting and sustaining the general health level of healthy individuals, preventing diseases and disabilities, diagnosing and treating diseases at an early stage, and rehabilitating them when necessary. The main goal when providing health services is to ensure that all individuals have access to health services in the institutions closest to them when needed and to maximize the quality of the services provided. At this point, the planning for the prediction of the length of stay for patients who have been decided to be hospitalized plays an important role in improving service quality and reducing healthcare costs. Therefore, in this thesis study, it is aimed to model the length of stay and determine the factors determining the length of stay using the retrospective data of patients hospitalized in the Cardiology Department of Gazi University Faculty of Medicine between 2016 and 2023. The length of stay of the patients was modeled with survival analysis, Cox proportional hazards model, and negative binomial regression approaches. The analyses showed that the length of stay of the patients was significantly explained by some demographic and clinical variables. Being able to predict the length of stay of the hospital with the obtained results will provide support to the patients in terms of their mental and psychological health. Additionally, estimating the length of stay of patients will enable healthcare institutions to make cost predictions.