Yükseköğretimde akademik hareketlilik ve bilgi ağları
Academic mobility and knowledge networks in higher education
- Tez No: 938635
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN BALYER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 304
Özet
Akademik hareketliliği bilgi üretiminin bir bileşeni olarak yükseköğretimdeki burs programları bağlamında ele alan bu doktora tez çalışmasının genel amacı, akademisyenlerin ve araştırmacıların deneyimlerine bağlı olarak uluslararası akademik hareketliliğin doğasının ve sonuçlarının anlaşılmaya çalışılması ve yükseköğretimle ilgili bazı politika önerilerinin sunulmasıdır. Araştırma karma araştırma yönteminde ve yakınsak paralel desende yürütülmüştür. Araştırmanın nicel boyutu tarama deseninde; nitel boyutu ise durum çalışması deseninde tasarlanmıştır. Nicel veriler anket ile; nitel veriler ise yarı yapılandırılmış görüşme formu, gözlemler ve saha notları ile toplanmıştır. Nicel verilerin analizinde betimsel istatistikler kullanılmıştır. Nitel veriler içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırmada ulaşılan sonuçlara göre araştırmacılar yurt dışı deneyimi edinme, yabancı dil yeteneğini geliştirme, yabancı araştırmacılarla temas kurma, akademik bağlantılar ve bilimsel iş birlikleri oluşturma gibi motivasyonlarla burs programlarına başvurmaktadır. Burs programlarının yeni araştırma gündemleri öğrenme, uluslararası bağlantılar kurma, ev sahibi ülkedeki deneyimleri öğrencilere ve meslektaşlara aktarma, yabancı dil becerisini geliştirme gibi araştırmacılar için birçok katkısı bulunmaktadır. Ayrıca burs programları, araştırmacıların yabancı bilim insanlarıyla uzun süreli iş birliği geliştirmesini, nitelikli bilimsel ağlara erişmesini, meslektaşlarından ayrıcalıklı bir konuma yükselmesini, bilimsel çalışmalarının niteliğinin artmasını sağlamaktadır. Araştırmacıların beceri ve deneyimlerini Türkiye'ye transfer etmesiyle burs programları ve akademik hareketlilikler, Türkiye'nin bilimsel gelişimine de önemli katkılar sağlamaktadır. Araştırmada bursun süresinin bursiyerlerin durumlarını etkileyen önemli bir değişken olduğu; katılımcıların hem burs sürecinde hem de burstan sonraki süreçlerde birçok sorun yaşadığı bulunmuştur. Katılımcıların yaşadığı sorunlar özellikle burs ücretleri, uygulayıcılar ile iletişim, evlilik ve zorunlu hizmet ile ilgilidir. Zorunlu hizmet esnasında yaşanan sorunlar beyin göçü ile sonuçlanabilmektedir. Çalışmada, Türkiye'de akademik hareketlilik gerçekleştiren araştırmacıların beyin göçüne neden olan itici ve çekici faktörler belirlenmiş ve Türkiye'de akademik hareketliliklerin desteklenmesi ve geliştirilmesi, burs programlarının yürütülmesi, yükseköğretimdeki beyin göçünün olumsuz etkilerinin azaltılması için bazı politika düzenlemeleri önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the nature and outcomes of international academic mobility of researchers who received scholarships from public institutions in Turkey and to suggest policy recommendations related to higher education. A mixed-method research approach was employed in the study, which was conducted using a convergent parallel design. The quantitative dimension of the research was designed in the survey design; the qualitative dimension was intended in the case study design. Quantitative data were collected with a survey; qualitative data were collected with a semi-structured interview form, observations, and field notes. Descriptive statistics were used in the analysis of quantitative data. Qualitative data were analyzed using the content analysis method. According to the results of the research, researchers apply for scholarship programs with motivations such as gaining experience abroad, improving foreign language skills, establishing contacts with foreign researchers, and creating academic connections and scientific collaborations. These programs offer numerous benefits for researchers, such as learning new research agendas, establishing international connections, transferring experiences in the host country to students and colleagues, and improving foreign language skills. In addition, scholarship programs enable researchers to develop long-term collaborations with foreign scientists, access qualified scientific networks, rise to a privileged position among their colleagues, and increase the quality of their scientific work. Scholarship programs and academic mobilities also make significant contributions to Turkey's scientific development as researchers transfer their skills and experiences to Turkey. The study found that the duration of the scholarship was an important variable affecting the situation of the scholarship holders and that the participants experienced many problems both during the scholarship process and after the scholarship. The problems experienced by the participants are particularly related to scholarship fees, communication with practitioners, marriage, and compulsory service. The problems experienced during compulsory service may result in brain drain. In the study, the push and pull factors that cause brain drain of researchers who carry out academic mobility in Turkey were determined and some policy arrangements were suggested to support and develop academic mobility in Turkey, to carry out scholarship programs, to prevent brain drain in higher education and to reduce the negative effects of migration.