İnfantil kolikli bebeklerde anne kalp sesi ve ayak masajının, kolik ve konfor düzeylerine etkisi
The effect of maternal heart sound and foot massage on colic and comfort levels in infants with infantile colic
  1. Tez No: 938636
  2. Yazar: MELTEM PEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEJLA CANBULAT ŞAHİNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
İnfantil kolik, bebeklerde görülen fonksiyonel gastrointestinal rahatsızlıklar içerisinde sıklıkla karşımıza çıkan gerek bebek gerekse aile üzerine olumsuz etkilere sahip bir rahatsızlıktır. Araştırmada, infantil kolikli bebeklerde ayak masajı ve anne kalp sesi simülasyonu ve bunların bir arada uygulanmasının bebeklerdeki kolik, konfor, ağlama ve uyku düzey/sürelerine olan etkisinin ölçülmesi hedeflenmiştir. Çalışma Kasım 2023 ila Mayıs 2024 dönemleri arasında, Karaman' da yer alan bir hastanenin poliklinik bölümüne başvuran 4 ila 16 haftalık yenidoğanlarla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, üçlü paralel grupta randomize deneysel tasarım kullanılmıştır. Paralel gruplar ayak masajı ve anne kalp sesi (n:30), sadece ayak masajı (n:30) ve sadece anne kalp sesi (n:30) olarak tasarlanmıştır. Grupların belirlenmesinde tabakalı randomizasyon yöntemi tercih edilmiş ve tabakalandırmada bebeğin haftası, beslenme şekli ve cinsiyeti kullanılmıştır. Çalışma her bir bebek için iki hafta süresince sürdürülmüş ve veriler; İnfantil Kolik, Konfor Davranış, Sürekli ve Durumluk Kaygı ölçekleri, ağlama ve uyku süresi kayıt formları ile toplanmıştır. Verilerin analizinde demografik özelliklerin homojenlik açısından dağılım özelliklerini belirlemek için Ki-kare (X2) analizi, betimsel analizlerde toplam puan ve standart sapma, grup analizleri içinse, tek yönlü Anova analizi, tekrarlı ölçüm Anova analizi, bağımlı grup t-testi kullanılmıştır. Analizler neticesinde, bebeğe ve anneye ait tanıtıcı özellikler açısından gruplar arası anlamı farkın olmadığı (p>0,05), grupların homojen dağıldığı belirlenmiştir. Gerçekleştirilen ön test sonucunda, bebeklerde kolik (p:0,33), konfor (p:0,85), uyku (p:0,44) ve ağlama (p:0,95), anneler içinse; sürekli (p:0,82) ve durumluk kaygı (p:0,39) düzeylerine ilişkin ölçümlerde gruplar arasında anlamlı fark bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Infantile colic is one of the most common functional gastrointestinal disorders seen in infants and has negative effects on both the infant and the family. The study aims to measure the effect of foot massage and mother's heart sound simulation and their combined effects on colic, comfort, crying and sleep levels in infants with infantile colic. The study has been realized between November 2023 and May 2024 with newborns aged 4 to 16 weeks admitted to the polyclinic department of a hospital in Karaman. In the study, a randomized experimental design in three parallel groups was used. Parallel groups were designed as foot massage and maternal heart sound (n:30), only foot massage (n:30) and maternal heart sound (n:30). Stratified randomization method was preferred in determining the groups and infant's week, feeding type and gender were used in stratification. The study was continued for two weeks for each infant and data were collected using the Infantile Colic, Comfort Behavior, Trait and State Anxiety Scales and crying and sleep duration recording forms. In the analysis of the data, Chi-square (X2) analysis was used to determine the distribution characteristics of demographic characteristics in terms of homogeneity, total score and standard deviation were used in descriptive analysis, and one-way ANOVA analysis, repeated measures ANOVA analysis, and dependent group t-test were used for group analysis. As a result of the analyses, it was determined that there was no significant difference between the groups in terms of descriptive characteristics of the infant and the mother (p>0.05) and the groups were homogeneously distributed. As a result of the pre-test, no significant difference was found between the groups in the measurements related to colic (p:0.33), comfort (p:0.85), sleep (p:0.44) and crying (p:0.95) levels for infants and continuous (p:0.82) and state anxiety (p:0.39) levels for mothers (p>0.05).