Degrowth: A controversial ethical and political stance in environmentalism
Küçülme: Çevrecilik alanında tartışmalı bir etik ve politik duruş
  1. Tez No: 938647
  2. Yazar: MURAT ÇEŞME
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN SOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Son yıllarda dünya genelinde, özellikle küresel ısınma ve iklim değişikliği ile ilgili çevresel kaygılar artmıştır. Bu bağlamda, gezegensel çöküşün yaklaşan tehdidinin hissedilmesiyle, ekolojik krize bir çözüm olarak küçülme fikri ortaya atılmıştır. Bu çalışma, çevrecilik alanında politik ve etik bir duruş olarak küçülmeyi analiz etmeyi ve küçülmenin mevcut ekolojik krize uygulanabilir bir çözüm olarak önerilip önerilemeyeceğini tartışmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmada, günümüz çevreciliğinin liberal yaklaşımın yanlış politikaları nedeniyle bir çıkmaza girdiğini ve ekolojik krize gerçekçi bir çözüm sunmaktan uzak olduğunu iddia ediyorum. Bu anlamda, ekolojik krize neden olduğu için kişinin kendi tüketimini suçlaması ve yalnızca bireysel karbon ayak izi analizine odaklanılması, insanları kasıtlı olarak yanlış yönlendirdiği için eleştirilecektir. Çevresel bozulmanın başlıca nedeni olarak kapitalist üretim tarzını göstererek, ekolojik sorunların kapitalist üretim tarzında köklü bir değişiklik yapılmadan çözülemeyeceğini savunuyorum. Kapitalizmin süreklileşmiş emek sömürüsü ve doğa talanı birbirinden ayrı meseleler olmadığından, ekoloji mücadelesinin kapitalizme karşı toplumsal kurtuluş mücadelesinin bir parçası olması gerektiğini düşünüyorum. Sonuç olarak, küçülmenin malzeme ve enerji kullanımında ölçek küçültme yoluyla ekolojik ve sosyal refahı sürdürme nihai hedefinin desteklenebileceğini iddia ediyorum. Bununla birlikte, çeşitli sorunları ve belirsizlikleri nedeniyle, küçülmenin mevcut ekolojik krize karşı gerçekleştirilebilir bir çözüm olarak önerilemeyeceğini savunuyorum.
Özet (Çeviri)
Environmental concerns worldwide have increased in recent years, especially concerning global warming and climate change. Feeling the impending threat of planetary collapse, the idea of degrowth has been introduced as a solution to the ecological crisis. This work aims to analyze degrowth as a political and ethical stance in the field of environmentalism, discussing whether degrowth can be suggested as a viable solution to the current ecological crisis. In this study, I assert that modern-day environmentalism has been stuck in a deadlock and is far from offering a realistic solution to the ecological crisis due to the wrong-headed policies of the liberal approach. In this sense, blaming one's own consumption for causing the crisis and focusing solely on individual carbon footprint analysis will be criticized for deliberately misleading people. Indicating the capitalist mode of production as the primary cause of environmental degradation, I argue that ecological problems cannot be solved without a radical change in the capitalist mode of production. Since capitalism's continuous exploitation of labor and plundering of nature are not separate issues, I think the ecological struggle should be a part of the struggle for social liberation against capitalism. To conclude, I assert that degrowth's ultimate goal of maintaining ecological and social well-being through downscaling in the usage of material throughput and energy can be supported. Nevertheless, with its various problems and ambiguities, I think degrowth cannot be proposed as a realizable solution to the current ecological crisis.