Depresyon ve kaygı bozukluğu tedavisinde kullanılan fluoksetin hidroklorür'ün genotoksik aktivitesinin in vitro yöntemlerle araştırılması
Investigation of the genotoxic acti̇vi̇ty of fluoxeti̇ne hydrochlori̇de used i̇n the treartment of depressi̇on and anxi̇ent di̇sorder by in vitro methods
  1. Tez No: 938652
  2. Yazar: SABINA GULIYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN TÜYLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Genotoksisite hücrelerin genetik materyaline yönelik doğrudan ve dolaylı toksisitedir. İlaçların çoğunun mutajenik, genotoksik ve klastojenik yan etkisi olduğu için uzun süre ilaç tedavisinin faydaları ve zararlarının araştırılması çok önemlidir. Bu tez çalışmasında dünyada yaygın olarak kullanılan bir antidepresan olan Fluoksetin hidroklorür' ün (6,8.10 ve 12 μg/mL) farklı dozlarının insan periferik lenfositleri üzerinde genotoksik etkisi in vitro Sitokinez Bloklanmış Mikronükleus testi (CBMN) ve Comet testi ile araştırılmıştır. CBMN testinden elde edilen verilere göre hücre proliferasyon indeksi (CPI) 24 saatlik maruziyette yalnız en yüksek doz (12 μg/mL), 48 saatlik maruziyette ise 10 ve 12 μg/mL dozlarda kontrol grubuna göre anlamlı fark göstermiştir. MN miktarı bakımından ise 24 ve 48 saatlik maruziyette doza ve süreye bağlı olarak kontrol grubuna göre anlamlı fark göstermiştir. Comet testi ile elde edilen verilere göre Fluoksetin hidroklorür' ün yüksek dozları DNA hasarı parametrelerinden olan kuyruk uzunluğu, kuyruk momenti ve kuyruk yoğunluğuna göre negatif kontrol grubu ile istatistiksel olarak anlamlı farklar göstermiştir. Bu çalışma sonucunda Fluoksetin hidroklorür 'ün doz miktarındaki artışa ve maruziyet süresine bağlı olarak insan lenfosit hücrelerinde genotoksik, sitotoksik ve sitostatik etkiler göstere bileceği sonucuna varılmıştır. Bu sonuçların çeşitli in vivo ve in vitro yöntemlerle yapılan çalışmalarla doğrulanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Genotoxicity is the direct and indirect toxicity of cells to their genetic material. Since most of the drugs have mutagenic, genotoxic and clastogenic side effects, it is very important to investigate the benefits and harms of drug therapy for a long time. In this thesis, the genotoxic effect of different doses of Fluoxetine hydrochloride (6,8.10 and 12 µg/mL), an antidepressant widely used in the world, on human peripheral lymphocytes was investigated by the Cytokinesis-Blocked Micronucleus test (CBMN) and the Comet test in vitro. According to the data obtained from the CBMN test, the cell proliferation index (CPI) showed a significant difference compared to control group only at the highest dose (12 μg/mL) at 24 hours exposure and at 10 and 12 μg/mL doses at 48 hours exposure. In terms of the amount of MN, it showed a significant difference compared to the control group at 24 and 48 hours of exposure depending on the dose and time. According to the data obtained by Comet test, high doses of fluoxetine hydrochloride showed statistically significant differences with the negative control group in terms of tail length, tail moment and tail density, which are DNA damage parameters. As a result of this study, it was concluded that Fluoxetine hydrochloride may show genotoxic, cytotoxic and cytostatic effects in human lymphocyte cells depending on the increase in dose amount and exposure time. It is recommended that these results be confirmed by studies using various in vivo and in vitro methods.