2016 Avrupa futbol şampiyonasında atılan gollerin ve şutların teknik ve taktik kriterler açısından incelenmesi
Investigation of goals scored and shots in 2016 European football championship in terms of tactical and technical criteria
  1. Tez No: 487492
  2. Yazar: ERDİ TOKUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OLCAY MÜLAZIMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırmada, üst düzey futbol maçlarında atılan gol ve şutların teknik ve taktik kriterlere göre incelenmesi amaçlanmıştır. 2016 yılında Fransa'da organize edilen Avrupa Futbol Şampiyonasında 51 müsabakada atılan 108 gol ve takımların şutları teknik ve taktik kriterlere göre analiz edilmiştir. Şampiyona süresince müsabaka görüntüleri kaydedilmiş, gollerin ve şutların görüntüleri oluşturulan teknik ve taktik kriterlere göre notasyon yöntemiyle müsabaka analizi programı (e-analyze pro-soccer, e-spor) kullanılarak analiz edilmiş böylelikle veri setleri oluşturulmuştur. En çok gol atan takımların üst etaplara çıktığı ve maç-gol oranı yüksek olan takımların başarılarının yüksek olduğu bulunmuştur. En çok şut atan ve isabetli şut atan takımlar finalist takımlar olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, goals and shots at high qualty football matches are analysed according to technical and tactical criteria. 51 games, 108 goals and all shots taken by the teams in 2016 European Championship in France (EURO 2016) have been analyzed with respect to technical and tactical criteria. Throughout the tournament, all matches were recorded, and clips of all shots and goals were notated using analysis software (e-analyze pro-soccer, e-spor). Thus, a database was created. It was found that, the teams who score the most goals per game qualified for the latter stages of the tournament and have been more successful. The two finalists were the teams that had the most shots and shots on target. Goals and total number of shots (r=0.79), and shots on target (r=0.91) have been found to have a strong positive correlation.