Döküm alüminyum alaşımının akıcılığının incelenmesi
Investigation of fluidity of cast aluminum alloy
  1. Tez No: 938656
  2. Yazar: MUHAMMED MAHŞUK ULUSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANSEL TUNÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada, yerçekimine karşı kum ve metal (St 52 kalite çelik) kalıpta A356 alaşımının akıcılığı farklı bir bakış açısı ile incelenmiştir. Kum kalıplarda A356 alaşımının akıcılığı, üç farklı döküm sıcaklığında (725, 740 ve 755˚C) ve farklı kesit (2, 4 ve 6 mm kalınlıklarda) alanlarına sahip Archimeds spiraleri ile tek seferde birden fazla kesit alanındaki akıcılıkları elde edilmiştir. Metal kalıpta ise yine üç farklı döküm sıcaklığında (725, 740 ve 755˚C) ve üç farklı kalıp sıcaklığında (125, 150 ve 175˚C) döküm işlemi gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak, kum kalıba döküm metodunda 2 mm kesit kalınlığında akıcılığın çok değişmediğini, 4 ve 6 mm kalınlıklarda döküm sıcaklığının artmasına bağlı olarak akıcılığın iyileştiği ölçülmüştür. Ama 2 mm kesit kalınlıklarında kesiti doldurabilme kabiliyetinin (yüzey profilinin) döküm sıcaklığının artması ile iyileştiği görülmüştür. 2 mm kalınlıkta İkincil Dendrit Kollar Arasındaki Mesafe (İDKAM) döküm sıcaklığından etkilenmezken, 4 ve 6 mm kalınlıklarda İDKAM artığı belirlenmiştir. Farklı kalınlıklardaki akıcılık kolları uç kısımlarından alınan döküm A356 alaşımının yoğunluk sonuçlarına göre; döküm sıcaklının ve kesit kalınlığının artmasıyla yoğunluk düşmektedir. Kum kalıba dökümü gerçekleştirilen A356 alaşımının artan döküm sıcaklığına bağlı olarak akıcılığı artmıştır. A356 alaşımının döküm sıcaklığı ve metal kalıp sıcaklığına bağlı olarak akıcılık iyileşmiştir. Kum kalıplarda döküm sıcaklığına bağlı olarak İDKAM artışı net bir şekilde artış gösterirken, 725 ˚C de artan metal kalıp sıcaklığında İDKAM azalmış, 740 ˚C de artan metal kalıp sıcaklığında İDKAM net bir şekilde değişmemiştir. Buna karşın 755 ˚C de artan metal kalıp sıcaklığında İDKAM artmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the fluidity of A356 alloy in sand and metal (St 52 quality steel) moulds against gravity was investigated from a different perspective. The fluidity of A356 alloy in sand moulds was obtained with Archimedes spirals having three different casting temperatures (725, 740 and 755˚C) and different cross-sectional areas (2-, 4- and 6-mm thicknesses) at one time. In the metal moulds, the casting process was carried out again at three different casting temperatures (725, 740 and 755˚C) and three different moulds temperatures (125, 150 and 175˚C). As a result, it was measured that the fluidity did not change much in the 2 mm cross-sectional thickness in the sand mould casting method, and the fluidity improved depending on the increase in the casting temperature in 4- and 6-mm thicknesses. However, it was observed that the ability to fill the cross-section (surface profile) in 2 mm cross-sectional thicknesses improved with the increase in the casting temperature. While the Distance Between Secondary Dendrite Arms (SDAS) at 2 mm thickness is not affected by the casting temperature, an increase in SDAS was determined at 4- and 6-mmthicknesses. According to the density results of the cast A356 alloy taken from the ends of the fluidity arms at different thicknesses; the density decreases with the increase of the casting temperature and section thickness. The fluidity of A356 alloy cast in sand mold increased with increasing casting temperature. The fluidity of A356 alloy improved depending on the casting temperature and metal mold temperature. While the increase in IDKAM in sand molds showed a clear increase depending on the casting temperature, IDKAM decreased with increasing metal mold temperature at 725 ˚C, and IDKAM did not change clearly with increasing metal mold temperature at 740 ˚C. On the other hand, IDKAM increased with increasing metal mold temperature at 755 ˚C.