Japon balıkları (Carassius auratus) üzerine bazı bitki çeşitlerinin (fesleğen-Ocimum basılıcum, sütleğen-Euphorbiarigida ve biberiye-Salvia rosmarinus) aneztezik özelliklerinin değerlendirilmesi
Assessment of anaesthetic characteristics of some plant varieties (basil, spurge, and rosemary) on goldfish (Carassius auratus)
  1. Tez No: 938657
  2. Yazar: GENCER BAKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada, bazı bitki çeşitlerinden olan fesleğen (Lippia alba), sütleğen (Euphorbia rigida) ve biberiye (Salvia rosmarinus) gibi otsu bitkilerin gökkuşağı japon balıkları üzerine anestezik özelliklerinin araştırılacak ve değerlendirilecektir. Her bitki için örnekler doğadan toplanarak veya satın alınarak temin edilecek ve laboratuvar ortamında gölgede kurutulacaktır. Sonrasında kuru bitki örnekleri toz haline getirilip 1,5 l saf su içine 100, 200 ve 300 g'lık bitki tozları karıştırılacak ve 3 gün sonunda oluşturulacak bitki özütlerinden 30, 40, 50, 60 ve 70 ml/l olacak şekilde konsantrasyonlar hazırlanacak ve japon balıkları bu konsantrasyonlarda bayılma ve ayılma süreleri tespit edilecektir. Bu çalışma, her konsantrasyonda 10'ar adet balık kullanılarak olup toplam olarak 450 adet japon balıkları üzerinde gerçekleştirilecektir. Bu 3 bitki örneklerinin japon balıkları üzerinde olacak anestezik etkilerin araştırılarak su ürünleri yetiştiricilik uygulamalarında kullanım etkinliği değerlendirilecektir. Bu çalışmada hangi tür balık kullanılırsa kullanılsın, etik kurul kararına bu tip çalışmalarda gerek duyulmamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, some plant varieties such as basil (Lippia alba), euphorbia (Euphorbia rigida) and Anesthetic properties of herbaceous plants such as rosemary (Salvia rosmarinus) on rainbow goldfish. will be researched and evaluated. Samples for each plant were collected from nature or purchased. and will be dried in the shade in the laboratory environment. Afterwards, the dry plant samples were ground into powder and 100, 200 and 300 g of plant powders will be mixed into 1.5 l of pure water and the plant will be formed after 3 days. Concentrations of 30, 40, 50, 60 and 70 ml/l will be prepared from the extracts and goldfish will be subjected to this concentration. At different concentrations, fainting and recovery times will be determined. This study consisted of 10 samples at each concentration. It will be carried out on 450 goldfish in total. These 3 plants aquaculture studies by investigating the anesthetic effects of samples on goldfish. The effectiveness of its use in applications will be evaluated. No matter what type of fish is used in this study, Ethics committee decision is not required in such studies.