Çocuk acil servise başvuran ebeveynlerde iki farklı yöntem ile verilen nebülizatör eğitiminin etkinliğinin karşılaştırılması: Klasik ve QR kodlu akıllı telefon tabanlı eğitim
Comparison of the effectiveness of nebulizer training given with two different methods in parents applying to pediatric emergency department: Classical and QR code smartphone-based training
  1. Tez No: 938669
  2. Yazar: MERVE ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜGE SEVAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırma, çocuk acil servisine başvuran ebeveynlere verilen nebülizatör kullanımı eğitimlerinin etkinliğini karşılaştırmak amacıyla ön test-son test girişimsel tipte bir araştırma olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, 1 Şubat–30 Ağustos 2023 tarihleri arasında Zonguldak Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'ne başvuran ebeveynler, Klasik Eğitim Yöntemi, QR Kodlu Akıllı Telefon Tabanlı Eğitim Yöntemi ve Kontrol Grubu olmak üzere üç gruba atanmıştır. Örnekleme alınan ebeveynlerden rastgele örnekleme yöntemiyle 30 kişi klasik sözlü anlatım grubuna (Girişim Grubu 1) 30 kişi ise QR kodlu akıllı telefon tabanlı eğitim grubuna (Girişim Grubu 2) ve 30 kişi Kontrol grubuna atanmıştır. Kontrol grubuna atanan ebeveynlerin çocuklarına sadece servisin inhaler uygulama prosedürü uygulanmıştır. Girişim 1 grubuna ise sözlü olarak nebülizatör kullanımı ile ilgili bilgiler verilerek, eğitim sonunda nebülizatör kullanımı broşürü verilmiştir. Girişim 2 grubunda nebülizatör kullanımı QR Kodlu Akıllı Telefon Tabanlı Eğitim ile ebeveynlerin telefonlarına entegrasyonu sağlanarak eğitimleri yapılmıştır. Girişim öncesi ve sonrasında nebülizatör kullanma yeterliğine ilişkin katılımcı sayıları incelendiğinde, QR ve Klasik eğitim grubundaki katılımcıların yeterlilik algılarının yükseldiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a pretest-posttest interventional type study to compare the effectiveness of nebulizer use training given to parents who applied to the pediatric emergency department. In the study, parents who applied to Zonguldak Obstetrics and Gynecology Hospital between February 1 and August 30, 2023 were assigned to three groups as Classical Education Method, QR Code Smartphone Based Education Method and Control Group. Among the sampled parents, 30 people were randomly assigned to the classical oral lecture group (Intervention Group 1), 30 people to the QR-coded smartphone-based education group (Intervention Group 2) and 30 people to the Control group. Only the inhaler administration procedure of the service was applied to the children of the parents assigned to the Control group. In the Intervention 1 group, information about nebulizer use was given verbally and a brochure on nebulizer use was given at the end of the training. In the Intervention 2 group, the use of nebulizer was integrated into parents' phones with QR Code Smartphone-Based Training. When the number of participants regarding the competence of using nebulizer before and after the intervention is examined, it is seen that the competence perceptions of the participants in the QR and Classical education group increased.