Uluslararası işletmelerde kurumsal sosyal sorumluluk: Bulgaristan örneği
Corparate social responsibility in international businesses: Bulgarian sample
- Tez No: 257610
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ HALICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Günümüzde işletmelerin yalnızca belli bir ülke ya da pazarda faaliyet göstermemektedirler. Yerel pazarlarda artan rekabet, hükümet kısıtlamaları, vergisel yükümlülükler, çalışanların maliyetleri gibi nedenler işletmeler için uluslararası pazarları daha avantajlı hale getirmiştir. Bu nedenle işletmeler, kuruldukları ülke sınırları dışında da faaliyetlerine devam ederek kârlılıklarını artırmayı hedeflemektedir. Uluslararası işletmeler olarak adlandırdığımız bu işletmeler, yalnızca yerel pazardaki paydaşlarının değil aynı zamanda uluslararası pazardaki paydaşlarının da beklentilerini karşılamak zorunda kalmaktadırlar. Bu nedenle, işletmelerin her iki pazardaki paydaşlarına karşı sorumlulukları ve yükümlülükleri vardır. İşletmelerin faaliyet gösterdiği ülke ya da ülkelerce belirlenen yasal sorumluluklar işletmenin faaliyet gösterdiği çevrenin coğrafik, kültürel, dini, politik ve etnik yapısına bağlı olarak ve toplumsal beklentiler dâhilinde `sosyal sorumlukları' farklı olarak ortaya çıkarmaktadır.Yapılan bu araştırmada Bulgaristan'da faaliyet gösteren Türk menşeli uluslararası işletmelerin faaliyet gösterdikleri ülkede sorumluluklarını nasıl algıladıkları, kurumsal sosyal sorumluluk politikaları ve stratejileri incelenmiştir. Araştırma konusu için seçilen işletmelerin KSS kavramına ilişkin stratejileri belirlendiğinde, işletmelerin henüz ekonomik sorumluluklarını yerine getirmeye çalıştığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Nowadays, businesses do not operate in one main country or market. Because of the reasons such as the increase in competion in the local markets, govermental restrictions, tax obligations and labour cost, international markets become more advantageous for businesses. Therefore, businesses target to increase their profits by operating out of country borders. These businesses which are called as international businesses, have to satisfy the expectations of the shareholders both in the local markets and in the international markets. Therefore, businesses have responsibilities and obligations for all the shareholders in both markets. The legal responsibilities of the contry or countries that the businesses are opreating introduce different ?social responsibilites? depending on the geographical, cultural, religious, political and ethnical structure of the environment that the business is operating and the expectations of the society.In this research, it is analysed how the international businesses with Turkish origin sense the corporate social responsibilities in the host country, corporate social responsibilitiy policies and strategies. As a result of research, when the CSR strategies of the business are analysed the international businesses in Bulgaria are just fulfilling the economical responsibilities