Yoga çalışmaları uygulayan ve uygulamayan bireylerin saldırganlık düzeyleri ve aile içi şiddet farkındalığı ile bilişsel esneklik arasındaki ilişkinin incelenmesi
A research on the relationship between the levels of aggression and awareness of family violence and cognitive flexibility of yoga practitioners and non-practitioners
  1. Tez No: 938683
  2. Yazar: ESİN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAHİDE GÜLİZ KOLBURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Saldırganlık ve şiddet, bireylerin ve toplumların yaşamında giderek büyüyen çok önemli küresel bir sorundur. Saldırganlık, genellikle öfke ve düşmanlığın davranışsal bir dışavurumu olarak tanımlanırken şiddet; kasıtlı güç kullanımıyla zarar verme riski taşıyan bir tutum olarak ortaya çıkmaktadır. Aile içi iletişimde yaşanan problemler ve stres, bu olumsuz davranışları tetiklemektedir. Aile içi şiddet farkındalığının artırılması sağlıklı çözümler üretebilmek için önemlidir. Bilişsel esneklik, bireyin karşılaştığı sorunları çözme, değişen koşullara uyum sağlama, nitelikli tepkiler verebilme; genellikle pozitiflik, bilgelik, cesaret, yaratıcılık gibi olumlu psikolojik özellikler ile ilgilidir. Yoga, beden, zihin ve ruh arasında denge sağlayarak bireylerin fiziksel ve bilişsel sağlığına destekleyen çok önceden beri var olan evrensel bir uygulamadır. Araştırma, 18-60 yaş arasındaki 217 katılımcıyla gerçekleştirilmiştir.“Benzeşik Örnekleme Yöntemi”ile seçilmiş araştırma grubunda 114, kontrol grubunda ise 103 gönüllü yetişkin yer almıştır Katılımcıların kişisel bilgileri“Demografik Form”aracılığıyla toplanmıştır. Katılımcıların saldırganlık düzeyini saptamak için“Buss Perry Saldırganlık”, aile içi şiddet farkındalığı düzeyini ölçmek için“Aile İçi Saldırganlık”, duygular üzerinde bilişsel kontrol ve değerlendirme, başa çıkma esneklik düzeyini saptamak için“Bilişsel Kontrol ve Esneklik”ölçekleri kullanılmıştır. Veriler bilgisayarda SPSS (statistical package for social sciences) 26 programına kaydedilerek analiz edilmiştir. Araştırmada, yoga çalışmaları uygulayan ve uygulamayan bireylerin saldırganlık düzeyleri, aile içi şiddet farkındalığı ve bilişsel esneklikleri incelenmiştir. Yoga çalışmaları yapanların saldırganlık puanlarının yoga yapmayanlara göre anlamlı düzeyde düşük olduğu, aile içi şiddet farkındalığı puanlarının yoga yapmayanlara göre anlamlı düzeyde yüksek olduğu bulunmuştur. Yoga yapanların bilişsel esneklik puanları, yapmayanlara göre anlamlı düzeyde yüksek olduğu saptanmıştır. Araştırmada saldırganlık, aile içi şiddet farkındalığı ve bilişsel esneklik ile negatif; aile içi şiddet farkındalığı ile bilişsel esneklik arasında ise pozitif bir ilişki bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the lives of individuals and societies, aggression and violence is a significant and growing global problem. Whereas aggression is generally defined as a behavioral expression of anger and hostility, violence is an attitude that carries the risk of harm through the deliberate use of force. Communication problems and stress in the family trigger these negative behaviors. Thus, it is important to increase awareness of domestic violence in order to provide healthy solutions to the issue. Cognitive flexibility is an individual's ability to solve problems, adapt to changing conditions, and give qualified responses, and is generally related to positive psychological characteristics such as positivity, wisdom, courage, and creativity. Yoga is a universal practice that supports the physical and cognitive health of individuals by providing balance between body, mind and spirit. The study was conducted with 217 participants between the ages of 18-60. There were 114 volunteer adults in the research group and 103 volunteer adults in the control group, who were selected with the“Analogous Sampling Method.”Personal information of the participants was collected through the“Demographic Form”. To determine the level of aggression of the participants,“Buss Perry Aggression”scale was used, to measure the level of awareness of domestic violence,“Domestic Aggression”scale was used and“Cognitive Control and Flexibility”scales were used to determine the level of cognitive control and evaluation over emotions and coping flexibility. The collected data were recorded and analyzed on the computer using SPSS 26 (statistical package for social sciences) program. In this study, individuals' aggression rates, levels of domestic violence awareness and cognitive flexibility of individuals who practiced yoga and those who did not practice yoga were analyzed. As a result of the study, it was found that the aggression scores of yoga practitioners were significantly lower than those of individuals who did not practice yoga, and the levels of domestic violence awareness were significantly higher than those of individuals who did not practice yoga. In addition, cognitive flexibility scores of yoga practitioners were significantly higher than those of non-yoga practitioners. Moreover, a negative relationship was found between aggression, domestic violence awareness and cognitive flexibility, and a positive relationship was found between domestic violence awareness and cognitive flexibility.