Lise öğrencilerinde siber saldırganlığın yordayıcıları olarak benlik algısı, empati, saldırganlık, internet kullanım sıklığı ve cinsiyet değişkenlerine ait katkıların sınanması
Testing the contributions of self-perception, empathy, aggression, internet usage frequency and gender variables as predictors of cyber aggression among high school students
- Tez No: 938700
- Danışmanlar: PROF. DR. RAGIP ÖZYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırmanın amacı lise öğrencilerinde siber saldırganlığı yordayan değişkenlerin incelenmesidir. Araştırmada siber saldırganlığın yordayıcısı olarak beş bağımsız (yordayıcı) değişken vardır: Benlik algısı, empati, saldırganlık, cinsiyet ve internet kullanım sıklığı. Araştırmanın katılımcıları, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Kütahya İl Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı olarak resmi eğitim kurumlarında okumakta olan 706 lise öğrencisi olmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak; Kişisel Bilgiler Formu, Siber Saldırganlık Ölçeği, Ergenler için Benlik Algısı Ölçeği, Temel Empati Ölçeği, Buss-Perry Saldırganlık Ölçeği kullanılmıştır. Veriler SPSS 27. sürümü kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde değişkenler arasındaki ilişkileri belirleyebilmek için Pearson korelasyon analizleri, ölçüt değişkenin yordayıcılar üzerindeki katkısını belirleyebilmek amacıyla adımlı (stepwise) çoklu doğrusal regresyon analizi yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre; saldırganlık, cinsiyet, internet kullanım sıklığı siber saldırganlığın anlamlı birer yordayıcısı olduğu, ancak empati ve benlik algısının siber saldırganlığı anlamlı bir şekilde yordamadığı bulunmuştur. Bu bulgular, siber saldırganlık davranışlarının, özellikle saldırganlık eğilimleri, cinsiyet farkları ve internet kullanım sıklığıyla güçlü bir ilişki içinde olduğunu, ancak empati ve benlik algısının bu tür olumsuz çevrimiçi davranışları anlamlı bir şekilde tahmin edemediğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the variables that predict cyber aggression among high school students. In this study, there are five independent (predictor) variables for predicting cyber aggression: self-concept, empathy, aggression, gender, and frequency of internet use. The participants of the study were 706 high school students attending public educational institutions under the Ministry of National Education of Kütahya Province in the 2023-2024 academic year. Data collection tools used in the study included the Personal Information Form, Cyber Aggression Scale, Self-Concept Scale for Adolescents, Basic Empathy Scale, and Buss-Perry Aggression Scale. The data were analyzed using SPSS version 27. To determine the relationships between the variables, Pearson correlation analyses were conducted, and stepwise multiple linear regression analysis was used to identify the contribution of predictor variables on the dependent variable. According to the findings, aggression, gender, and frequency of internet use are significant predictors of cyber aggression, while empathy and self-concept did not significantly predict cyber aggression. These findings reveal that cyber aggression behaviors are strongly related to aggression tendencies, gender differences, and the frequency of internet use, but empathy and self-concept do not meaningfully predict these negative online behaviors.