Kaygusuz Abdâl'ın şiirlerinde tasavvufî unsurlar
Sufi elements in Kaygusuz Abdâl's poems
  1. Tez No: 938741
  2. Yazar: TUĞBA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ KIZILER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmada XIV. yüzyılın ikinci yarısında yaşamış önemli bir şahsiyet olan Kaygusuz Abdâl'ın eserlerinde yer alan tasavvufî kavramlar ele alınıp, incelenmesi konu edinilmiştir. Çalışmanın amacı, tasavvufun geniş etki alanını ve kucaklayıcı dilini, Kaygusuz Abdâl'ın şiirleri üzerinden ortaya koymaktır. Aynı zamanda Âlevi-Bektaşî düşüncesinin şekillenmesinde tasavvufî anlayışın etkilerini ve bu anlayışın Kaygusuz Abdâl'ın şiirlerinde nasıl anlam kazandığını göstermek hedeflenmiştir. Bu bağlamda tasavvufî anlayışın evrensel bir dile sahip oluşu ve her kesime hitap ettiğini göstermekte de hedeflerimiz arasındadır. Çalışmada Kaygusuz Abdâl'ın yaşadığı dönem, hayatı ve eserleri hakkında bilgiler verilmiş ve eserde ele alınan başlıca tasavvufî kavramlar incelenmiştir. Kaygusuz Abdâl'ın şiirlerinde yer verdiği kavramlardan yola çıkarak, onun tasavvufî bir hayat yaşadığını ve yaşadığı bu hayatta edindiği tecrübeleri şiirlerinde okurlarına bir öğüt havası içerisinde anlatmaya çalıştığı görülmektedir. Kaygusuz Abdâl özellikle“Hakk'a vuslat”“gönül”“aşk”“âşık”“sır”“kalb”gibi tasavvufî kavramlara sıkça yer vererek yaşadığı manevî halleri şiirlerine yansıtmaya çalışmıştır. Bu bağlamda çalışmamızda Alevî-Bektaşî olarak bilinen Kaygusuz Abdâl'ın hayatında tasavvufî yaşantının etkilerini ortaya koymaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the analysis and examination of the mystical (Sufi) concepts found in the works of Kaygusuz Abdâl, an influential figure who lived during the second half of the 14th century. The primary aim of the study is to highlight the extensive influence and inclusive language of Sufism through the poetry of Kaygusuz Abdâl. Additionally, it seeks to explore the impact of the Sufi understanding on the formation of Alevi-Bektashi thought and how this understanding is reflected in Kaygusuz Abdâl's poetry. The study also aims to demonstrate the universal language of Sufi philosophy and its appeal to diverse audiences. The study provides information about the period in which Kaygusuz Abdâl lived, his life, and his works, and examines the main Sufi concepts discussed in his writings. Based on the concepts included in Kaygusuz Abdâl's poetry, it is observed that he lived a Sufi life and tried to convey the experiences he gained in this life to his readers in a didactic tone through his poems. Kaygusuz Abdâl often included mystical terms such as“Hakk'a vuslat”(union with the Divine),“gönül”(heart/spiritual center),“aşk”(divine love),“âşık”(lover of the Divine),“sır”(secret), and“kalb”(heart). Through these concepts, he reflected the spiritual states he experienced. Within this framework, this study aims to shed light on the influence of Sufi life on the personal and poetic journey of Kaygusuz Abdâl, who is recognized as an Alevi-Bektashi figure.