Sendikadan memnuniyetin sendikadan ayrılma niyetine etkisi: Karabük ilinde kamu çalışanları üzerinde bir araştırma
The effect of satisfaction with the union on the intention to leave the union: A study on public employees in Karabuk province
- Tez No: 938742
- Danışmanlar: PROF. DR. OZAN BÜYÜKYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin Karabük ilindeki kamu çalışanlarının sendikadan memnuniyet algılarının sendikadan ayrılma niyeti üzerindeki etkilerini araştırmaktadır. Spesifik olarak, geçimden memnuniyet, çalışma hayatından memnuniyet ve sendika-üye ilişkilerinden memnuniyetin yanı sıra sendikadan genel memnuniyetin çalışanların sendikadan ayrılma niyetini nasıl etkilediği incelenmektedir. Veriler 402 sendikalı kamu çalışanından anket yoluyla toplanmış ve geçerlilik ve güvenilirlik testlerinin ardından çoklu doğrusal regresyon kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular, geçimden memnuniyet ve sendika-üye ilişkilerinden memnuniyetin sendikadan ayrılma niyeti üzerinde anlamlı negatif etkileri olduğunu ortaya koymaktadır. Ancak çalışma hayatından memnuniyet sendikadan ayrılma niyetini anlamlı bir şekilde etkilememektedir. Ayrıca, sendikadan genel memnuniyet sendikadan ayrılma niyeti üzerinde güçlü bir negatif ve anlamlı etkiye sahiptir. Bu sonuçlar, sendikada kalıcılığı artırmak için geçim kaygılarını ele almanın ve olumlu sendika-üye ilişkilerini geliştirmenin önemini vurgulamaktadır. Çalışma, kamu çalışanları arasında sendikadan ayrılmaları azaltmayı ve sendikal bağlılığı güçlendirmeyi amaçlayan sendika liderleri ve politika yapıcılar için değerli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the effects of union satisfaction on the intention to leave the union among public employees in Karabuk Province, Turkey. Specifically, it examines how satisfaction with livelihood, working life, and union-member relations, as well as general satisfaction with the union, influence employees' intention to leave the union. Data were collected through a questionnaire from 402 unionized public employees and analyzed using multiple linear regression following validity and reliability tests. The findings reveal that satisfaction with livelihood and satisfaction with union-member relations have significant negative effects on the intention to leave the union. However, satisfaction with working life does not significantly affect the intention to leave the union. Furthermore, general satisfaction with the union has a strong negative and significant impact on the intention to leave the union. These results highlight the importance of addressing livelihood concerns and fostering positive union-member relationships to enhance union retention. The study provides valuable insights for union leaders and policymakers aiming to reduce turnover and strengthen union loyalty among public employees.