Yeni medya kültürü ve din: Instagram'daki ınfluencerların temsil stratejilerine netnografik bir bakış
New media culture and religion: A netnographic view on influencers representation strategies on Instagram
  1. Tez No: 938747
  2. Yazar: NİHAT OYMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA MACİT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 326
Özet
Bu araştırma, yeni medya kültürünün dinle ilişkisini Instagram platformundaki influencerlar örneğinde inceleyerek, influencerların bu bağlamdaki paylaşımlarına odaklanmaktadır. Çalışmada, yeni medya kültürü ile dinin Instagram'da faaliyet gösteren influencerların içeriklerinde nasıl ifade bulduğu ve bu içeriklerin hangi temalar etrafında şekillendiği ele alınmıştır. Medya kültürü ile din etkileşiminin Instagram üzerindeki yansımalarını anlamak, çalışmanın temel konusunu oluşturmaktadır. Araştırmanın amacı, yeni medya kültürü ve dinin Instagram'daki influencerların temsil stratejileri bağlamında netnografik bir bakış açısıyla anlamak, yeni medyanın geliştirdiği kültürel yapılar ile din arasındaki ilişkiyi incelemek ve bu ilişkiyi influencerların paylaşım örnekleriyle ortaya koymaktır. Bu amacı gerçekleştirmek üzere öncelikle, yeni medya kültürü ve din ilişkisi akademik literatüre dayalı olarak incelenmiş ve bu çerçevede geleneksel ve modern dönemlerde medya kültürüne yönelik yaklaşımlar değerlendirilmiştir. Sonra, Instagram'daki influencerların paylaşımları yeni medya kültürü ve din ile ilişkisini anlamak üzere netnografik bir analize tabi tutulmuştur. Çalışma, maksimum çeşitlilik çalışma grubuyla seçilmiş Instagram'da aktif olan 31 muhafazakâr influencerın dini içerikli paylaşımları netnografik araştırma deseniyle incelenmiş, söz konusu paylaşımlar temel amacımızı gerçekleştirmek üzere göstergebilimsel bir yaklaşımın da olduğu bir çerçevede analiz edilmiştir. Netnografik bir desenle; doküman incelemesi, netnografik gözlem, görselleme ve kolaj tekniklerinden yararlanılarak gerçekleştirilen araştırmamızın sonuçları; influencerların dini içerikleri yeni medya kültürünün gereklilikleri ve dinamiklerini dikkate alarak, aynı zamanda bu kültür içinde yetişmiş hedef kitlelerin yaşam pratikleri ve eğilimlerine dayalı stratejilerle ürettiklerini ve yaydıklarını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This research focuses on the relationship between new media culture and religion through the example of influencers on the Instagram platform their religious-themed posts. The study examines how religion and new media culture appear in Instagram influencers' content, identifying key themes. Understanding the reflections of the interaction between media culture and religion on Instagram constitutes the main subject of the study. The aim is to understand the relationship between new media culture and religion within the context of the representational strategies of influencers on Instagram from a netnographic perspective, to examine the connection between the cultural structures developed by new media and religion, and to illustrate this relationship through examples of influencer posts. The study reviews the academic literature on the relationship between new media culture and religion, evaluating approaches to media culture in both traditional and modern periods. Instagram influencers' posts are subjected to netnographic analysis to understand their connection to new media culture and religion. Religious-themed posts of 31 conservative influencers, who were actively engaged on Instagram and selected using the maximum variation sampling method, were examined through a netnographic research design. These posts were analyzed within a framework that also included a semiotic approach to achieve the study's main objective. Using a netnographic design, the research was conducted through document analysis, netnographic observation, visualization, and collage techniques. The results of the study reveal that influencers produce and disseminate religious content by considering the requirements and dynamics of new media culture while also employing strategies based on the life practices and tendencies of their target audience, who have been shaped within this culture.