Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinde biçimlendirici değerlendirme uygulamalarının kullanımı
The use of formative assessment practices in Religious Culture and Ethical Knowledge course
- Tez No: 938749
- Danışmanlar: PROF. DR. EYUP ŞİMŞEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Bu araştırma, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinde biçimlendirici değerlendirme uygulamalarının öğrencilerin akademik başarıları ve derse yönelik tutumları üzerindeki etkisini belirlemek ve bu uygulamaları deneyimleyen öğrenci ve öğretmenlerin görüşlerini almak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Biçimlendirici değerlendirmeye dair çeşitli derslerde araştırmalar yapılmasına rağmen Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersleriyle ilgili herhangi bir çalışmaya ulaşılamamış olması yapılan araştırmayı önemli kılmaktadır. Araştırma, karma yöntem desenlerinden biri olan yakınsak paralel desene göre tasarlanmıştır. Nicel boyutta yarı deneysel desen kullanılırken nitel boyutta durum çalışması deseni kullanılmıştır. Çalışma grubu olarak, Erzurum ili merkez ilçelerde üç okulun yedinci sınıfında öğrenim gören toplam yüz yetmiş beş öğrenci belirlenmiştir. Araştırma kapsamında on iki hafta boyunca uygulamalar sürdürülmüştür. Veri toplama araçları olarak nicel boyutta başarı testi ve tutum ölçeği kullanılmışken nitel boyutta yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Nicel analizler; bağımlı örneklem t testi, bağımsız örneklem t testi ve ANCOVA; nitel analizler ise içerik analizi yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, deney grubunda uygulanan biçimlendirici değerlendirme uygulamalarının, kontrol grubunda uygulanan düzey belirleyici değerlendirme uygulamalarına kıyasla öğrenci başarılarını ve öğrencilerin derse yönelik tutumlarını istatistiksel olarak anlamlı düzeyde artırdığı sonucuna ulaşılmıştır. Öğrenci ve öğretmenlerle yapılan görüşmeler doğrultusunda biçimlendirici değerlendirme uygulamalarının öğrencileri; akademik, psikolojik ve sosyal açıdan olumlu yönde geliştirdiği söylenebilir. Öğretmenler, biçimlendirici değerlendirme uygulamalarının zaman alıcı, yorucu ve kalabalık sınıflarda uygulanmasının güç olması gibi zorluklarla karşılaştıklarını ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the impact of formative assessment practices on students' academic achievements and attitudes towards the course in Religious Culture and Ethical Knowledge course, as well as to capture the opinions of students and teachers who have experienced these practices. Although there have been various studies on formative assessment in different courses, the absence of any research related to Religious Culture and Ethical Knowledge course makes this study significant. The research is designed according to the convergent parallel design, one of the mixed method designs. While a quasi-experimental design is used in the quantitative dimension, a case study design is used in the qualitative dimension. A total of one hundred seventy-five seventh-grade students from three schools in the central districts of Erzurum province were selected as the study group. Applications were carried out for twelve weeks within the scope of the research. As data collection tools, a success test and attitude scale were used in the quantitative dimension, while a semi-structured interview form was used in the qualitative dimension. Quantitative analyses were carried out using the dependent sample t-test, independent sample t-test, and ANCOVA analysis; qualitative analyses were performed using the content analysis method. The findings revealed that formative assessment practices applied to the experimental group statistically significantly improved students' academic achievement and attitudes toward the course compared to the level-determining assessment practices applied to the control group. Interviews with students and teachers indicated that formative assessment practices positively contributed to students' academic, psychological, and social development. Teachers stated that formative assessment practices are time-consuming, tiring and difficult to implement in crowded classrooms.