Muhammed bin Abdülvehhâb'ın Kur'an yorumu
The Quran interpretation of Muhammad bin Abdul Wahhab
  1. Tez No: 938750
  2. Yazar: MEHMET BUĞRAHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSA BİLGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Araştırmamızda müfessirin görüşleri doğrudan onun eserlerine müracaat edilerek ortaya konmaya çalışılacaktır. Bu yüzden araştırmamız daha çok Muhammed b. Abdülvehhab'ın söz konusu eserleri etrafında şekillenecektir. Birçok konunun farklı eserlerinde işlenmiş olması sebebiyle tefsir çalışması dışında, çalışmamıza katkıda bulunacak diğer eserlerinden de istifade edilecektir. Çalışmamızda tasvir, tahlil ve tenkit gibi yöntemlere başvurulmuştur. Bahsi edilen yöntemler uygulanırken kişisel tercih ve kanaatler de ortaya konulacaktır. Tezimiz, bir giriş, üç bölüm ve sonuçtan olacaktır. Giriş bölümünde çalışmanın konusu, amacı, önemi, yöntemi ve kaynakları ele alınacaktır. Birinci bölümde Vehhabîlik hareketi ve Vehhabîlik hareketinin Kur'an yorumu konuları detaylı bir şekilde incelenecektir. İkinci bölümde, Muhammed b. Abdulvehhab'ın hayatı ve Kur'an'ı yorumlamadaki metodu el alınacaktır. Üçüncü bölümde ise, Muhammed b. Abdulvehhab'ın Kur'an-ı yorumlamada öne çıkan görüşleri ve bu görüşlere yönelik alimlerin tenkitleri incelenerek bir sonuca gidilmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
In our research, the views of the commentator will be tried to be revealed by directly referring to his works. Therefore, our research is mostly based on Muhammad b. It will be shaped around the works of Abdülvehhab in question. Due to the fact that many subjects are handled in different works, other works that will contribute to our study will also be benefited from, apart from the tafsir study. In our study, methods such as description, analysis and criticism were used. While applying the aforementioned methods, personal preferences and opinions will also be revealed. Our thesis will consist of an introduction, three chapters and a conclusion. In the introduction, the subject, purpose, importance, method and sources of the study will be discussed. In the first part, the Wahhabism movement and the Qur'an interpretation of the Wahhabi movement will be examined in detail. In the second part, Muhammad b. Abdul Wahhab's life and his method in interpreting the Qur'an will be discussed. In the third chapter, Muhammad b. It will be tried to reach a conclusion by examining the prominent views of Abdul Wahhab in the interpretation of the Qur'an and the criticisms of the scholars towards these views.