KOBİ'lerde stratejik insan kaynakları yönetimi
Strategic human resources management in SME
- Tez No: 93875
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RECAİ COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı günümüzde küçük ve orta ölçekli işletmelerde Personel / İnsan Kaynaklan departmanının yapılarını ortaya koymak ve Stratejik İnsan Kaynaklan Yönetiminin uygulanıp uygulanmadığını araştırmaktır. Bilindiği gibi küçük ve orta ölçekli işletmelerin Türkiye' deki toplam istihdam içindeki paylan çok yüksektir. Bu yüzden bu işletmeler Türkiye' nin iktisadi ve sosyal yapısında önemli bir rol oynamaktadır. Bu çalışma Gebze' deki küçük ve orta ölçekli işletmelerin Personel / İnsan Kaynaklan departmanlannın incelenmesine dayanmaktadır. Bu amaca yönelik olarak bu bölüm yöneticilerine yönelik bir anket çalışması yapılmıştır. Birinci bölümde KOBİ' 1er hakkında kısa bir bilgi verildikten sonra ikinci bölümde KOBİ' lerde stratejik İnsan Kaynaklan Yönetimi incelenmiştir. Son bölümde ise Gebze' deki küçük ve orta ölçekli işletmelerde yapılan anket çalışması ve değerlendirilmesi yer almaktadır. VI tC YÜKSEKÖĞRETİM KOTIU
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study aims to explore the structures of human resources department and strategic human resources management in small and medium sized enterprises which have a great employment share in Turkish economy. Hence, these enterprises play important rolles in economic and social structure of Turkey. The study is based on an examination of personnel/human resources department of small and medium sized establishments located in Gebze. To this end, we conducted a survey with the related department managers of these enterprises. In the first section, a brief information about small and medium sized enterprises is introduced. Next, strategic human resources management in small and medium sized enterprises has been examinated. Finally, the survey results are presented and some evaluations are made. VII