Bankacılık sektöründe faiz oranı ve döviz kuru riski yönetimi
The Risk management of foreign currency and interest rate in the banking sector
  1. Tez No: 93876
  2. Yazar: ERSİN KALKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERHAN BİRGİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
rÜRKÇE ÖZET“ezimizin konusu uluslar arası piyasalarda kullanılmasından vazgeçilemiyecek bir finansman avramı topluluğu olan hedgingdir(riskten korunma).Konumuz gereği faiz ve döviz ledgingleri ele alınmıştır. Hedging enstrûmanlan çok çeşitli ve karmaşık olup gün geçtikçe enileri oluşturulmaktadır. ”emel konulara tezimizin başlangıç kısmında yer verilerek, daha sonraki bölümlerde döviz uru ve faiz oranı riskinden korunma yöntemleri incelenmiş ve örneklerle açıklanmıştır. "ezimizde öncelikle ele alınan yöntemin tekniği açıklanmakta, bu yöntemlerle değişik edging yolları anlatılmaya çalışılmakta ve örneklerle sonuçlar çıkarılmaktadır. ncelemiş olduğumuz hedging araçları kur ve faiz riski yönetiminde en gelişmiş ve yaratıcı inansal araçlardır. Forward,futures,opsiyon ve swap hedging araçlarının başlıcalarıdır. Daha onra oluşturulan teknikler bu dört ana ürün çerçevesinde,günün şartlarına göre türetilen raçlardır. brward;Banka ile müşterileri arasmda,istek ve ihtiyaçlara göre belirlenmektedir. utures kontratlar;organize borsalarda alınıp satılan standart sözleşmelerdir. )psiyonlar daha esnek olup,alıcıya hak,satıcıya yükümlülük getiren ürünlerdir. wap ise diğer üç teknikten daha farklı olup değiş-tokuş anlamına gelmektedir. Faiz ve kur iski yönetiminde en çok kullanılan ürünlerin başında gelmektedir. inansal alanda gelişmelerin devam etmesiyle yeni ürünler ortaya çıkmaktadır. Bunların aşlıcalan,Swap Opsiyonlan,Melez türev ürünleri ve son olarak Sentetik ürünler gelmektedir. vıı
Özet (Çeviri)
SUMMARY Hedging, the subject of our thesis, is one of the most important financial concepts in against the risk. In our thesis, we will only discuss the tools, used tor this purpose in case of the interst rate and the exchange rate risks. Although the hedging toolsare various and complicated, new ones are improved day by day. In the beginning part of my study, the basic concepts are taken place and in the further parts, the hedging tools will have been examined and explained with the related examples. In our thesis, first of all, the technique of the chosen method is explained and then with these methods, different hedging ways are tried to be evaluated and the results are concluded with the examples. There are many factors which effect the way of the protection against the interest rate and exchange-rate risks. Those factors are; Hedging Tools that we evaluated, are the most developed and creative ones regarding Currency and Interest risk Managmans. Forward, futures, options and swap are the main hedging tools. The other techniques, which are created in order to be adopted to recent developed conditions, are the derivatives of them. Forward can be determined by the bank and its customers based on requests and needs. Futures contracts are bought and sold in the organize stock exchange as standard agreements. Options is the most flexible product amongst all and it brings the right to buyer and the responsibility to seller. Swap is a different product from the others. Basically, it means“to exchange”. VII