Obez kadın hastalarda metebolik sendrom ile ortalama trombosit hacmi ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between metabolic syndrome and mean platelet volume in obese female patients
- Tez No: 938769
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REMZİYE NUR EKE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Metabolik Sendrom (MetS) çağımızda çok sık görülen önemli bir sağlık problemidir. Çalışmamızda obez kadın hastalarda MetS ve ortalama trombosit hacmi (MPV) arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Tıpta uzmanlık tezi olarak hazırlanan bu tanımlayıcı özellikteki çalışma, retrospektif dosya taraması şeklinde yapılmıştır. Araştırmanın evrenini 01 Haziran 2023 ve 31 Mayıs 2024 tarihleri arasında SBÜ Antalya EAH Obezite Merkezi'ne ilk kez başvuran 304 hasta oluşturmuştur. Dahil edilme ve dışlama kriterleri çerçevesinde; 36 kişi erkek olması, 24 kişi vücut kitle indeksinin (VKİ) 30'un altında olması, 34 kişi antropometrik ölçümlerinin eksikliği, 50 kişi de laboratuvar ölçümlerinde istenen tetkiklerin olmaması sebebi ile çalışma dışı bırakılmıştır. Araştırma 160 hastaya ait veriler ile tamamlanmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin analizi, SPSS 23 (Statistical Package for the Social Sciences – IBM®) yazılımı kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Metabolic Syndrome is a very common and important health problem in our age. Our study aimed to evaluate the relationship between metabolic syndrome and MPV in obese female patients. Materials and Methods: This descriptive study prepared as a medical specialization thesis was planned as a retrospective file scanning. The universe of the study consisted of 304 patients who applied to SBÜ Antalya EAH Obesity Center for the first time between June 01, 2023 and May 31, 2024. Within the scope of inclusion and exclusion criteria; 36 people were male, 24 people had a body mass index below 30, 34 people had incomplete anthropometric measurements, and 50 people were excluded from the study due to the lack of requested tests in laboratory measurements. The study was completed with data from 160 patients.