Obez olan ve obez olmayan polikistik over sendromu tanılı hastalarda il-17A düzeyinin karşılaştırılması
Comparison of IL-17A levels in obese and non-obese patient with policystic ovary syndrome
  1. Tez No: 516653
  2. Yazar: ESEN ÖNLEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRCAN KISAKOL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Çalışmamızda polikistik over sendromu ve obezite ile İL 17A arasındaki olası ilişkinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: PKOS tanısı olan 55 hasta (obez/obez olmayan:21/34, ortalama yaş: 24 (18-37) yıl) ve 29 sağlıklı kontrol (obez/obez olmayan:12/17, ortalama yaş: 32 (21-44) yıl) çalışmaya alındı. Tüm gönüllülerin fizik muayene ve antropometrik ölçümleri yapıldıktan sonra 8-10 saatlik açlığı takiben alınan serum örneklerinden İL 17A düzeyleri çalışıldı. Bulgular: Hasta ve kontrol grubunun boy, kilo, BKİ, bel çevresi ve vücut yağ oranı benzerdi. Glukoz, BUN, kreatinin, serum total kolesterol, trigliserid, HDL kolesterol, VLDL kolesterol, Trigliserid, lökosit, NLO, MPV, TSH, FSH, estradiol ve prolaktin açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, it was aimed to evaluate the possible association between İLA 17A and policystic over syndrome and obesity. Material and Methods: There were 55 patients with PCOS diagnosis (obese / non-obese: 21/34, mean age: 24 (18-37) years) and 29 healthy controls (obese / non-obese: 12/17, mean age: 32) were taken into trial. After physical examination and anthropometric measurements of all volunteers, IL-17A levels were studied from serum samples taken after 8-10 hours of fasting. Results: The height, weight, BMI, waist circumference, and body fat percentage of the patient and control group were similar. There was no statistically significant difference in terms of glucose, BUN, creatinine, serum total cholesterol, triglyceride, HDL cholesterol, VLDL cholesterol, triglyceride, leukocyte, NLO, MPV, TSH, FSH, estradiol and prolactin.