Ziya Gökalp ve Prens Sabahattin'in düşüncelerinin karşılaştırmalı olarak sosyolojik analizi
- Tez No: 93878
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP GÖKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Sosyoloji, Avrupa'daki toplumsal sorunlara çözüm getirmiştir. Sosyolojinin Osmanlı'nın sorunlarına çözüm olacağı düşünülmüştür. Bizde gerçek anlamda iki sosyolog vardır. Bunlar Prens Sabahattin ve Ziya Gökalp'tir. Bu çalışmada Prens Sabahattin ve Ziya Gökalp'in düşüncelerinin, Türk düşüncesine etkileri açıklanmıştır. Prens Sabahattin ve Ziya Gökalp şu sorulara cevap aramışlardır: Osmanlı'yı bunalımlı dönemden nasıl kurtarabiliriz? Osmanlı'yı güçlü olduğu dönemlere nasıl döndürebiliriz? Prens Sabahattin ve Ziya Gökalp farklı ekolleri temsil etmişlerdir. Temel amaçları Osmanlı'yı kurtarmaktır. İkisi de, toplumsal konulara farklı yaklaşmışlardır. Perspektifleri ayrı olmuştur. Prens Sabahattin ve Ziya Gökalp'in düşünceleri karşılaştırılmıştır. Bu çalışmada fazla ayrıntı yoktur. Kaynakça araştırılması yapılmıştır. Bu çalışmada Ziya Gökalp'in şiirleri ve Türkçülük ile ilgili düşünceleri araştırılmamıştır. Prens Sabahattin ve Ziya Gökalp'i anlamak ve objektif değerlendirmek için onları o günün değer yargılarına göre değerlendirmek gerekir. Bu çalışmanın en önemli eksikliği Prens Sabahattin hakkındaki kaynakça eksikliğidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Sociology solved problems of Europen Communuties. Sociolgy has payed attention to our clears. Our clears have been taught that sociology could solve Ottomon Empire problems. We have two sociologies at the real mean who called Prens Sabahattin and Ziya Gökalp. In this study; The effects that in Turkish thoughts of Prens Sabahattin' s and Ziya Gökalp 's thoughts is explanied Prens Sabahattin and Ziya Gökalp have been studied about tehese problems. First, how can we save our community from this crisis season? Other, how can we return back to strongly season? They represented different ways. Basic aim of them was saving Ottomon Empire. Both of them have been studied about problems of Turk Communinty, wiht different ways. Prens Sabahattin' s and Ziya Gökalp 's thoughts are compared. There are not many details in this study. Searching bibliography is studied. Poems of Ziya Gökalp and thoughts of Ziya Gökalp that in terested in Türkçülük, are not searched in this study. In my opinion, firstly we should learn problems of community, later we should appraise to Prens Sabahattin and Ziya Gökalp. The most important deficiency of this study, deficiency of bibliography about Prens Sabahattin. vı