1475 sayılı İş Kanunu'nda yıllık ücretli izin
Annual pay permission of personal at 1475 number Business Law
  1. Tez No: 93877
  2. Yazar: MURAT SÜLEYMAN ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN AKYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Sosyal Siyaset Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Bu tezde yıllık ücretli izin kavramı, tarihsel gelişimi, hak kazanma koşullan, uygulanması, gereği gibi sağlanamaması ve sonuçlan konularına değinmeye çalıştım. Araştırmamda, ülkemizde yıllık ücretli iznin gelişmesinin Avrupa' dakine göre yeni olduğunu gördüm, bunun nedeni sanayileşme hareketinin Avrupa'dan daha sonra başlamış olmasıdır. Türk iş hukukunda ise yıllık ücretli izin yasal temeli Anayasamızın 50. maddesinde yerini bulan bir sosyal hak olup,. 1475 sayılı iş Kanunumuz ile Yıllık Ücretli İzin Yönetmeliği ve toplu iş sözleşmeleriyle düzenlenmektedir. Türk iş hukukunda yıllık ücretli iznin uygulanmasında bir kısım sorunlar yaşanmaktadır. Aynca gereği gibi sağlanamamasında da durumun değişmediğini söyleyebiliriz. Yıllık ücretli izin problemlerini oluşturan en büyük etken işçilerin aşın ihtisaslaşmalandır. İşçi aşın ihtisaslaştığından işveren işinin aksayacağı gerekçesi ile işçiyi izne çıkarmamaktadır. Çözüm ise işçilere birbirine yakın en az beş işte rotasyon uygulanması ve işçilerdeki düşüncenin bireysellikten kurtularak kollektivizme geçmesidir. Bu durumda işçi kendini bir aracın şoförü veya operatörü değil de işletmenin bir parçası olarak görmelidir. Bu durumda işçi arkadaşının yerine monte edilebildiğinden, işverenin, işçiyi yıllık ücretli izine çıkaramama eğiliminden kurtulabileceği söylenebilir. Aynca işçinin vefatı durumunda mirasçılarına yıllık ücretli izin alacağının ödenmemesi konusundaki Yargıtay kararlan da bizce eleştirilebilir kararlardır. Nasıl ki manevi tazminat, kıdem tazminatı vs. kişiye bağlı olan haklar işçi vefat ettiğinde mirasçılara geçerse yıllık ücretli izin ücreti alacağının da geçebileceği kanısındayız. tC YÛKSEKÖCRETl&lKURULU 10KÛMANTASYON MERKEZİ
Özet (Çeviri)
SUMMARY I've tried to touch on the conceptof the annual suspencion of work, historical return, conditons of providing the rights & appliying them and the results of all on this thesis. Durring this investigation I've distinguishied that the development of the annual suspencion of work in our country is later than in Europe. Because the movement of industrilization began later in Turkey than in Europe. The legal base of the annual suspencion of work in Turkish Business Law depends on the 50. paragraph in constitution and is put the order with the 1475 Busines Law and the annual suspencion of work regulations and Common Business Agreement. We can say that there are several problems while applying the annual suspenscion at work and providing as needed. The most important factor of the problems is the extreme specialization of the employee. Because the employee are too specialized on his job, the employer don't let the emplpyee take the annual suspencion of work. The solution is to pratice a roatation of at least 5 works through the employee & to motivate the employee not the work by individually but socially.In this statement the employee should not behave as a driver of a car but he should feel himself as a piece of management. In this position there will be no reason for the employer not to let the employee take the suspension of work because the employer can be substituted by an other. Besides, when the emplyee die the inability of the payment of the suspencion of work to the heirs is in the decisions of the Court of Appeal and we agree on criticizing these decisions. When the employee die, we are supporting to pay the credit of the suspencion of work to the heirs as the payment of the moral indemmity, seniority indemitiy... etc. VIII