Lineer ve lineer olmayan integral denklemleri
Linear and nonlinear integral equations
- Tez No: 938789
- Danışmanlar: PROF. DR. ADİL MISIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tezde dört kısım bulunmaktadır. Birinci kısımda giriş bölümü verilmiştir. İkinci kısımda bazı temel tanımlara ve kavramlara yer verilmiştir. Üçüncü kısımda lineer integral denklemler ele alınmış, bu denklemler Fredholm integral denklemi ve Volterra integral denklemi olarak iki gruba sınıflandırılmıştır. Dördüncü kısımda lineer olmayan integral denklemleri ele alınmış ve lineer olmayan Fredholm integral denklemi ve lineer olmayan Volterra integral denklemi olarak iki modelde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
There are four parts in this thesis. In the first part, the introduction section is given. In the second part some basic definitions and concepts are included. In the third part linear integral equations was discussed, these equations were classified into four equations, Fredholm integral equations and Volterra integral equations. In the fourth part, nonlinear integral equations discussed and classified into two basic equations, non-linear Fredholm it is given as the integral equations and the non-linear Volterra integral equations.