Ergene Havzası Hayrabolu bölümünün yeraltı sularının içme suyu ve tarımsal sulama için uygunluğunun değerlendirilmesi
Assessment of the suitability of groundwater of the Hayrabolu section of Ergene Basin for drinking water and agricultural
- Tez No: 938804
- Danışmanlar: PROF. AYSEL ÇAĞLAN GÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Dünyada kişi başına düşen kaliteli su miktarının her yıl azalması, su kıtlığı meydana getirmekte ve sağlıklı suya erişimi zorlaştırmaktadır. Yeraltı suları milyonlarca insan tarafından içme, kullanma ve sulama gibi amaçlar için kullanılmakta olup bu suların kimyasal durum ve miktarının tespiti büyük önem arz etmektedir. Bu duruma katkı sağlamak amacıyla bu tez çalışmasında Ergene Havzası Hayrabolu bölümünden yağışlı ve kuru dönem olmak üzere iki dönem alınan toplam 49 adet kuyu ve kaynak suyunun kalite incelemesi yapılmıştır. Alınan numunelerde laboratuvarda ve arazide analizi yapılan pH, Elektriksel İletkenlik, Toplam Çözünmüş Katı, Ca+2, Mg+2, K+, Na+, Cl-, SO4-2, NH4+, HCO3-, NO3‾, CO3, sertlik, Demir, Mangan, Bor parametreleri incelenmiştir. İçme suyu olarak kullana bilirliğini belirlemek amacıyla bu parametreler TS 266, WHO ve AB Standartlarında belirlenen azami sınır değerler ile karşılaştırılmıştır. Alınan numunelerin sulama suyu açısından kullana bilirliğini değerlendirmek amacıyla sodyum absorpsiyon oranı (SAR), artan sodyum karbonat (RSC), %Na değerleri hesaplanarak elde edilmiştir. Ayrıca ABD Tuzluluk Diyagramı ve IWQI modeli kullanarak sulama suyu sınıflandırılması yapılmıştır. Birinci ve ikinci dönem analizi yapılan numunelerden 9 tanesi incelenen parametreler bakımından TS 266, WHO ve AB Standartlarında belirtilen azami değerlerin altında kalmıştır. Diğer numuneler en az bir parametrenin (genel olarak TDS, Na ve Fe ) sınır değerin üzerinde tespit edilmesiyle içme suyu için uygun olmadığı belirlenmiştir. ABD Tuzluluk Lab. Diyagramlarına göre ise“C2S1”sınıfından“C4S4”sınıfına kadar değişken kalitede sınıflarda yer aldığı görülmektedir. IWQI modelinde hesaplanan indekse göre ilk dönem 12 numune, ikinci dönem 19 numunenin LR (düşük kısıtlama), NR (kısıtlama yok) ve MR (orta kısıtlama) sınıfında yer alırken İlk dönem 11 numunenin, ikinci dönem 5 numunenin HR (yüksek kısıtlama) ve SR (ciddi kısıtlama) sınıfında yer aldığı belirlenmiştir. IWQI modeli ile diğer değerlendirme parametrelerinde paralel sonuçlar elde edildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The amount of quality water per person in the world is decreasing day by day. In our country, where there is water scarcity, access to healthy water is becoming more difficult day by day. Groundwater is used by millions of people for purposes such as drinking, use and irrigation. In this regard, determining the chemical state and amount of groundwater is of great importance. In order to contribute to this situation, in this thesis study, a total of 49 well and spring water quality studies were conducted, taken from the Hayrabolu section of the Ergene Basin in two periods, rainy and dry. The parameters of pH, Electrical Conductivity, Total Dissolved Solids, Ca+2, Mg+2, K+, Na+, Cl-, SO4-2, NH4+, HCO3-, NO3‾, CO3, hardness, Iron, Manganese, Boron were examined in the laboratory and in field analysis of the samples taken. In order to determine its usability as drinking water, these parameters were compared with the maximum limit values determined in TS 266, WHO and EU Standards. In order to evaluate the usability of the samples taken for irrigation water, sodium absorption rate (SAR), increased sodium carbonate (RSC), and %Na values were calculated. Additionally, irrigation water was classified using the US Salinity Diagram and the IWQI model. 9 of the samples analyzed in the first and second periods were below the maximum values specified in TS 266, WHO and EU Standards in terms of the examined parameters. Other samples were determined to be unsuitable for drinking water as at least one parameter (generally TDS, Na and Fe) was detected above the limit value. USA Salinity Lab. According to the diagrams, it can be seen that it is in classes of varying quality, from“C2S1”class to“C4S4”class. According to the index calculated in the IWQI model, it was determined that 12 samples in the first period and 19 samples in the second period were in the LR (low restriction), NR (no restriction) and MR (moderate restriction) classes, while 11 samples in the first period and 5 samples in the second period were in the HR (high restriction) and SR (severe restriction) classes. It was observed that parallel results were obtained with the IWQI model for other evaluation parameters.