Güçlendirilmiş led ışık cihazı ile polimerize edilen farklı türdeki kompozit rezinlerin dönüşüm derecelerinin ve mikrosertliklerinin incelenmesi
Evaluation of the degree of conversion and microhardness of different composite resins polymerized with an enhanced led light-curing unit
  1. Tez No: 938803
  2. Yazar: GÖZDE ÖZÇİFTCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEZİZE ŞEBNEM TÜRKÜN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı; kısa sürede 4mm'ye kadar etkin polimerizasyon sağlayabilen geliştirilmiş bir LED ışık cihazının farklı sürelerde uygulamasının (3sn/10sn/20sn) üç kompozit rezin materyalin dönüşüm derecesine, mikrosertliğine ve mikrosertlik oranına etkilerini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Silindirik örnekler (3x4mm) PowerFill (Ivoclar, Liechtenstein) PowerFlow (Ivoclar) ve Omnichroma Flow Bulk (Tokuyama, Japonya) kompozit rezinlerinden hazırlandı ve polimerizasyon sürelerine göre üç gruba ayrıldı (n=10): 3 saniye hızlı polimerizasyon (3s-RP), 10 saniye geleneksel polimerizasyon (10s-CP) ve 20 saniye geleneksel polimerizasyon (20s-CP). Tüm örnekler, Işık Yayan Diyot (LED) polimerizasyon cihazı (Bluephase PowerCure, Ivoclar) ile polimerize edildi. Örneklerin dönüşüm dereceleri (%DC) Fourier Transform Infrared Spektroskopisi (FTIR) ile analiz edildi. Mikrosertlik değerleri ise Vickers mikrosertlik testi ile belirlendi ve alt yüzey/üst yüzey mikrosertlik oranları hesaplandı. Veriler istatistiksel analizlere tabi tutuldu.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the effects of different curing times (3s/10s/20s) of an advanced LED curing unit, which provides efficient polymerization up to 4 mm in a short time, on the degree of conversion (DC%), microhardness, and hardness ratio of three different composite resin materials. Materials and Methods: Cylindrical specimens (3x4mm) were prepared from PowerFill (Ivoclar, Liechtenstein), PowerFlow (Ivoclar), and Omnichroma Flow Bulk (Tokuyama, Japan) and divided into three groups (n=10) based on polymerization times: 3-second rapid polymerization (3s-RP), 10-second conventional polymerization (10s-CP), and 20-second conventional polymerization (20s-CP). All specimens were irradiated using a Light-Emitting Diode (LED) curing unit (Bluephase PowerCure, Ivoclar). The degree of conversion (DC%) of the specimens was analyzed using Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR). Microhardness values were determined using the Vickers microhardness test, and the bottom-to-top hardness ratios were calculated. The data were subjected to statistical analyses.