Görsel sanatlar öğretmen adaylarının atölye derslerinde sürdürülebilirlik kavramının sanat üretimi ve öğretmenlik mesleği açısından görüşleri
The views of visual arts teacher candidates on the concept of sustainability in studio classes in terms of art production and the teaching profession
  1. Tez No: 938844
  2. Yazar: AHMET CİHAN
  3. Danışmanlar: PROF. GONCA ERİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Sürdürülebilirlik kavramı ilk olarak ekonomik ve doğal kaynakların yok edilmesine yönelik ortaya çıksa da günümüzde neredeyse her alanda karşımıza çıkan çok boyutlu bir kavram halini almıştır. Bu durumda her bireyin üzerine birtakım sorumluluklar düşmekte ve kendi alanına yönelik bilinçlenmesi önem arz etmektedir. Eğitim, bireylere sürdürülebilirliği kazandırmada çok önemli bir yere sahiptir. Bu bağlamda her branşta olduğu gibi görsel sanatlar dersi öğretmen adaylarının da sürdürülebilirliğe yönelik farkındalıklarını ve kişisel tutumlarını geliştirmeleri gerekmektedir. Öğretmen adaylarının bu doğrultuda sürdürülebilirliğin, atölye derslerindeki üretimlerine yansımaları ileride mesleki yaşamlarında çevreye duyarlı, sanata farklı bakış açısı geliştiren, malzemede çeşitlilik oluşturan nesilleri yetiştirmesinde büyük kazanımlar oluşturabilecektir. Bu araştırmada, görsel sanatlar öğretmen adaylarının atölye uygulamalarında sürdürülebilirlik kavramı hakkındaki farkındalıklarına ve kişisel tutumlarına yönelik görüşlerini belirlemek ve bu bağlamda ileride görsel sanatlar öğretmenliği mesleğine yönelik görüşlerini ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırmada, nicel araştırma yöntemlerinde kullanılan kesitsel betimsel araştırma kullanılmıştır. Örneklemi, 2023- 2024 eğitim öğretim yılında Marmara bölgesinde yer alan, eğitim fakültelerinin bünyesinde“Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı”bulunan toplam üç üniversitede eğitim gören öğretmen adayları oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak literatür araştırmaları ve uzman görüşleri sonucunda hazırlanmış, 5 bölümden oluşan anket kullanılmıştır. Ankete toplamda 73 öğretmen adayı katılım sağlamıştır. Katılımcıların görüşlerine göre elde edilen bulgularda, öğretmen adaylarının sürdürülebilirlik kavramına yönelik farkındalıklarının ve kişisel tutumlarının yüksek olduğu, atölye uygulamalarına ve çalışmalarının fikir boyutuna yönelik görüşlerinin sürdürülebilirliğe yönelik olduğu görülmüştür. Ayrıca öğretmen adaylarının sürdürülebilirliğe yönelik farkındalıklarını ve deneyimlerini, ileride mesleki yaşamlarında gelecek nesillere aktarmaya istekli oldukları bulgular aracılığıyla görülmüştür. Ortaya çıkan sonuçlar, öğretmen adaylarının görüşlerine yönelik açıklanmıştır. Öğretmen adaylarına ve araştırmacılara çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Although the concept of sustainability initially emerged in response to the depletion of economic and natural resources, it has now become a multidimensional concept that appears in almost every field. In this context, certain responsibilities fall on each individual, and it is crucial for them to become conscious about their respective areas. Education plays a vital role in instilling sustainability in individuals. In this regard, just as in every discipline, prospective visual arts teachers also need to develop their awareness and personal attitudes toward sustainability. Reflecting sustainability in their studio productions during their training can create significant gains in their future professional lives, enabling them to raise environmentally conscious generations, develop diverse perspectives on art, and promote material diversity. This study aims to determine the awareness and personal attitudes of prospective visual arts teachers regarding the concept of sustainability in studio practices and to reveal their perspectives on the future of the visual arts teaching profession in this context. The study employs a cross-sectional descriptive research method, which is used in quantitative research methods. The sample consists of prospective teachers studying in three universities located in the Marmara region during the 2023-2024 academic year, which have a“Department of Art Education”within their faculties of education. A questionnaire consisting of five sections, prepared based on literature reviews and expert opinions, was used as the data collection tool. A total of 73 prospective teachers participated in the survey. According to the findings obtained from the participants' responses, prospective teachers have a high level of awareness and positive personal attitudes toward sustainability, and their views on studio practices and the conceptual dimension of their work are oriented toward sustainability. Additionally, the findings indicate that prospective teachers are willing to transfer their awareness and experiences related to sustainability to future generations in their professional lives. The results are explained in line with the prospective teachers' views, and various recommendations are provided for both prospective teachers and researchers.