Küresel iklim değişikliği farkındalığı: Kars kent örneği
Global climate change awareness: The case of Kars province
  1. Tez No: 938852
  2. Yazar: EZGİ AYDIN KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Küresel iklim değişikliği, dünya genelinde ekosistemleri ve insan hayatını tehdit eden çevresel sorunlardan biri olarak görülmektedir. Küresel iklim değişikliğinin olumsuz sonuçlarından az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin ağırlıklı olarak etkileneceği tahmin edilmektedir. Bu kapsamda Türkiye'de her kent iklim değişikliğinin etkilerine karşı bulunduğu konuma göre farklı hassasiyetler göstermektedir. Bu nedenle, Kars kentindeki iklim değişikliği farkındalığı bölgesel ölçekte bir konu olarak ele alınmıştır. Bu çalışmanın amacı, Kars kentinde yaşayan bireylerin küresel iklim değişikliği ile ilgili farkındalığını ölçmektir. Bu çalışma, küresel iklim değişikliği konusunda bireylerin farkındalık düzeylerini değerlendirmek amacıyla yürütülen anket uygulamasının bulgularını kapsamaktadır. Anketten elde edilen veriler, katılımcıların çevresel sorunlara karşı bilgi düzeylerini, algılarını ve davranış eğilimlerini nicel olarak ortaya koymaktadır. Elde edilen sonuçlar, özellikle genç bireylerin iklim değişikliği konusunda daha yüksek farkındalığa sahip olduğunu, ancak bu farkındalığın her yaş ve eğitim düzeyinde aynı oranda davranış değişikliğine dönüşmediğini göstermektedir. Bu kapsamda katılımcıların çoğunluğu iklim değişikliğini ciddi bir tehdit olarak algılamakta, ancak çözüm üretme ve bireysel sorumluluk alma konularında yeterince aktif davranmamaktadır. Ayrıca, medyanın ve eğitim kurumlarının bu konuda bilgi kaynağı olarak öne çıktığı fakat yeterli olmadığı belirlenmiştir. Aynı zamanda yerel yönetimlerin ve sivil toplum kuruluşlarının da etkisinin sınırlı kaldığı gözlemlenmiştir. Çalışma, iklim değişikliğiyle mücadelede toplumsal farkındalığın artırılması için daha bütüncül ve etkili iletişim stratejilerine ihtiyaç duyulduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Global climate change is considered one of the major environmental issues threatening ecosystems and human life worldwide. It is estimated that the adverse effects of global climate change will primarily impact less developed and developing countries. In this context, each province in Turkey demonstrates varying levels of vulnerability to the effects of climate change depending on its geographic and socio-economic conditions. Therefore, climate change awareness in the province of Kars has been addressed as a regional issue. The aim of this study is to measure the awareness of individuals residing in Kars regarding global climate change. The study is based on the findings of a survey conducted to assess individuals' levels of awareness about climate change. The data obtained from the survey quantitatively reveal participants' knowledge, perceptions, and behavioral tendencies concerning environmental issues. The results indicate that especially younger individuals tend to have higher awareness of climate change; however, this awareness does not consistently translate into behavioral change across all age and education groups. While most participants perceive climate change as a serious threat, they are not sufficiently active in generating solutions or taking individual responsibility. Moreover, although media and educational institutions emerge as primary sources of information, they are found to be insufficient. Likewise, the influence of local governments and non-governmental organizations appears to be limited. The study concludes that more comprehensive and effective communication strategies are needed to enhance public awareness in the fight against climate change.