Çocuk kitaplarında zorbalık üzerine bir inceleme
An analysis of bullying in children's books
  1. Tez No: 938867
  2. Yazar: DİLEK ERGİRDİ ATAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLIHAN KÜÇÜKAVŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Çocukların çevresiyle etkileşime girdiği toplumun bir üyesi olarak kendine yer bulmaya çalıştığı dönemde zorbalıkla karşılaştıkları görülmektedir. Son yıllarda özellikle okul ortamlarında zorbalık farklı biçimlerde karşımıza çıkmaktadır. Kitaplar, çocukların zorbalığa ilişkin bilgilenmesini, farkındalık oluşturmasını sağlayabilecek araçlardır. Çocuğun karakterlere öykünmesi, kurgusal olarak etkilenmesi sonucunda zorbalığa karşı tavır ve tutum geliştirmesi mümkündür. Bu bağlamda, izleği zorbalık olan çocuk kitapları incelenmiştir. Bu çalışmada, farklı yaş gruplarına yönelik çocuk kitapları seçilerek zorbalığı ele alış biçimleri ve çözüm önerileri ele alınmıştır. Kitaplardaki zorbalık türlerinin hangi sıklıkta geçtiği belirlenerek zorbalığa karşı tutum ve davranışlarla çözüm önerilerine ilişkin temalar, kavramlar ve anlatım biçimleri belirlenerek içerik analizi yapılmıştır. İncelenen 14 kitapta en çok sözel zorbalık türüne, en az sanal ve cinsel zorbalık türüne yer verildiği belirlenmiştir. Zorbalığa karşı gösterilen tepkilere bakıldığında, zorbalığa uğradığını saklamak, başka birine zorbalık yapıp kendini rahatlatmaya çalışmak ve zorbalığa iyilikle yanıt vermek en çok görülen tepkilerdir. Zorbalığa ve çatışma durumlarına yönelik olarak en çok önlem alınması gerekliliği üzerinde durulurken dört kitapta hiçbir çözüm önerisine rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
It is seen that children encounter bullying in the period when they interact with their environment and try to find a place for themselves as a member of society. In recent years, bullying has been encountered in different forms, especially in school environments. Books are tools that can provide children with information about bullying and raise awareness. It is possible for children to develop attitudes and behaviours towards bullying as a result of emulating characters and being fictionally influenced. In this context, children's books with bullying as a theme were analysed. In this study, children's books for different age groups were selected and the ways of handling bullying and solution suggestions were discussed. By identifying the frequency of types of bullying in the books, themes, concepts and styles of expression related to attitudes and behaviours towards bullying and suggestions for solutions were identified and content analysis was carried out. It was determined that verbal bullying was the most common type of bullying, and cyber and sexual bullying were the least common types of bullying in 14 books analysed. When we look at the reactions to bullying, the most common reactions are hiding the fact that they are bullied, trying to comfort themselves by bullying someone else and responding to bullying with kindness. While the need to take precautions against bullying and conflict situations was emphasised the most, no solution suggestions were found in four books.