İlkokul 4. sınıf öğrencilerinin düşünme stilleri ile matematik başarıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between thinking styles and mathematics achievement of 4th grade primary school students
  1. Tez No: 938869
  2. Yazar: EDA AKDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL KARAKIRIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmada ilkokul öğrencilerinin düşünme stilleri ile matematik başarısı arasındaki ilişkiye bakılmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Bu araştırmada betimsel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışma grubu, 2024-2025 Eğitim öğretim yılında Bolu ilinin Merkez ilçesinde bulunan 3 okuldan gönüllülük esasına dayalı olarak seçilen toplam 432 öğrenciden oluşmaktadır. Öğrencilere farklı zamanlarda matematik başarı testi ve Düşünme Stilleri ölçeğinin ilkokul öğrencilerine göre yeniden düzenlenmiş iş görüler boyutu (yasayapıcı, yürütmeci ve yargılayıcı) uygulanmıştır. Öğrencilerin Matematik Başarı puanları ile düşünme stilleri arasındaki ilişkiyi yorumlamak için Pearson Korelasyon analizi yapılmıştır. Verilerin analizi sonucunda ilkokul 4. Sınıf öğrencilerinin matematik başarıları ve düşünme stilleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Genel olarak 4. Sınıf öğrencilerinin Yürütmeci Düşünme Stilini daha çok benimsedikleri görülmüştür. Bu durum ilkokul öğrencilerinin üst düzey düşünme becerileri açısından uygulama aşamasında kaldıklarını göstermektedir. İlkokulda henüz somut işlem döneminde olan öğrencilerin düşünce stillerini destekler tarzda bir eğitim almalarının, ortaokul eğitimleri sürecinde daha üst düşünme basamaklarına geçebilmelerine fayda sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the relationship between thinking styles and mathematics achievement of primary school students utilizing quantitative research methods. In this study, the relational suvey model, one of the descriptive research methods, was used. The study sample consists of of 432 students selected voluntarily from 3 schools in the central district of Bolu province during the 2024-2025 academic year. The students were administered the Mathematics Achievement Test at different times, along with the Thinking Styles Scale (legislator, executive and judgmental), which was adapted for primary school students. Pearson Correlation analysis was conducted to examine the relationship between the students' Mathematics Achievement scores and their thinking styles. The analysis revealed a significant relationship between mathematics achievement and thinking styles of 4th grade primary school students. It was generally observed that these students predominantly adopted the Executive Thinking Style. This indicates that primary school students are still at the implementation stage regarding higher-order thinking skills. It is believed that providing an education that supports the thinking styles of students, who are still in the concrete operational stage during primary school, will help them advance to higher levels of thinking in their secondary school education.